Historia Szkoły
Historia
HISTORIA SZKOŁY
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
powstała w 1972 r. Do jej założenia przyczyniły się Władze Miasta wraz z ówczesnym Naczelnikiem Miasta Antonim Hołowińskim oraz Kierownikiem Wydziału Kultury Tadeuszem Trębaczem. Placówka zaczęła funkcjonować we wrześniu 1972 r. jako filia Szkoły Muzycznej w OŚWIĘCIMIU.
W skład Grona Pedagogicznego wchodziły cztery osoby:
- Jan Jureczko – dyrektor filii, skrzypek i nauczyciel umuzykalnienia
- Barbara Mikuszewska – fortepian
- Teresa Chrapek – rytmika i fortepian
- Roman Pękala – akordeon i trąbka.
Placówka mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu, gdzie ówczesny Dyr. Tadeusz Kruczalak udostępnił do jej użytku dwie sale oraz świetlicę. W pierwszych klasach działu dziecięcego młodzieżowego edukację muzyczną rozpoczęło 40 uczniów. Trudne i niesprzyjające warunki lokalowe sprawiły, iż kierownik filii łącznie z inspektorem Wydziału Kultury – Tadeuszem Trębaczem rozpoczęli starania o nowe pomieszczenie dla szkoły. Ich wynikiem było przekształcenie szkoły z filii oświęcimskiej w samodzielną placówkę, która w 1975 r. wprowadziła się do gmachu Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Zielonej w Żywcu. W tym czasie szkoła rozszerza program nauczania, tworząc nowe klasy instrumentów. Nauczyciele wraz z uczniami dają wspólne koncerty w miastach: Bielsko – Biała, Oświęcim i Wadowice, a absolwenci rozwijają działalność orkiestrze miejskiej, kapelach ludowych, zespołach regionalnych orkiestrach dętych.
01.08.1983 r. dyrektorem szkoły została Irena Zając. W tych latach szkoła nadal rozwijała swoją działalność. Jednak jej byt był zagrożony. Konstrukcja poddasza, na którym mieściła się placówka, nie spełniała norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W związku z grożącą eksmisją, padały propozycje (które na szczęście nie zostały zrealizowane), aby rozmieścić szkołę w kilku obiektach równocześnie.
W 1988 r. Dyrektorem została Teresa Chrapek, zastępcą Eugeniusz Dąbek, a następnie Roman Pękala. W lutym 1990r. dzięki staraniom Burmistrza Miasta Emila Pawlika i jego zastępcy oraz Zarządu Miasta, szkoła otrzymała samodzielną siedzibę w budynku przy ul. Łącznej w Żywcu. W 1996r. decyzją Burmistrza Jerzego Widzyka i Zarządu Miasta, PSM I st. otrzymała nowe pomieszczenia na I i II piętrze dawnego biurowca przy ul. Sienkiewicza w Żywcu. W 1998r. w wyniku Konkursu stanowisko dyrektora objęła Jolanta Tomas. Za jej kadencji Szkoła Muzyczna otrzymała cały budynek do swojej dyspozycji. Pani Tomas była inicjatorem renowacji i dostosowania akustycznego sal lekcyjnych do potrzeb szkoły. W 2011 roku z inicjatywy pani Dyrektor Jolanty Tomas rozpoczęła się budowa nowoczesnej Sali koncertowej.
Uczniowie i absolwenci zasilają różnego rodzaju zespoły: (Żywiecka Orkiestra Kameralna, Orkiestry Dęte Powiatu Żywieckiego, Kapele Zespołów Regionalnych). Większość z nich kontynuuje naukę
w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Żywcu, oraz w Akademiach Muzycznych.
Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia
powstała w 2000 roku. Głównym inicjatorem utworzenia Szkoły, czyniącym liczne starania by młodzież żywiecka mogła na miejscu zdobywać dalsze szlify muzyczne była pani dyrektor – Jolanta Tomas.
Placówka ta powstała na bazie istniejącej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, dzięki przychylności, zaangażowaniu i poparciu Władz Powiatu Żywieckiego, które jako nieliczne w Polsce zdecydowały się na utworzenie placówki muzycznej jako samorządowej jednostki organizacyjnej. Znaczącą rolę odegrał Starosta Żywiecki – Andrzej Zieliński, ówczesny Przewodniczący Rady Powiatu – Zbigniew Bugaj, Radni Powiatowi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W pierwszym roku istnienia Szkoły naukę rozpoczęło 21 uczniów, w przeważającej większości instrumentalistów sekcji dętej. Z czasem grupy instrumentów poszczególnych sekcji zostały rozszerzone. Obecnie do szkoły uczęszcza 94 uczniów. Organem prowadzącym szkołę jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczniowie kształcą się w następujących specjalnościach: fortepian, skrzypce, akordeon, altówka, kontrabas, gitara, wiolonczela, flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, perkusja, tuba, obój.
We wrześniu 2005 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej w Żywcu, którego celem jest wspieranie szkoły m.in. poprzez zbieranie funduszy na zakup instrumentów oraz pomocy dydaktycznych.
O przyjęcie do szkoły ubiega się młodzież nie tylko z terenu żywiecczyzny, ale także z okolicznych powiatów takich jak: suski, bielski, wadowicki, zawierciański, oświęcimski. Jest to związane nie tylko z dobrym poziomem nauczania, ale przede wszystkim ze specyficzną atmosferą stwarzającą partnerskie warunki pracy między nauczycielem a uczniem.
W 2006 roku mury szkoły opuścili pierwsi absolwenci. Uczniowie kształcący się w Samorządowej Szkole Muzycznej II stopnia w trakcie edukacji wielokrotnie reprezentują placówkę na konkursach rangi ogólnopolskiej, międzynarodowej oraz różnego rodzaju przesłuchaniach, zdobywając wysokie lokaty i tym samym rozsławiając imię szkoły. Następnie rozwijają swój talent i zdolności muzyczne, kontynuując naukę na Akademiach Muzycznych.
W grudniu 2008 roku miało miejsce podpisanie pomiędzy Powiatem Żywieckim a Miastem Żywcem aktu notarialnego, na mocy którego budynek, w którym mieści się Szkoła Muzyczna w całości przeszedł w ręce powiatu. Następnie został oddany w trwały zarząd Dyrekcji Szkoły, z przeznaczeniem na realizację przez Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Żywcu zadań i celów oświatowych.
W listopadzie 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej Sali Kameralnej Szkoły Muzycznej, której nadano imię wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Remont Sali przeprowadzony został w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury” przy udziale środków finansowych Starostwa Powiatowego.
W roku 2010 Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia wspólnie ze Szkołą Muzyczną z Dolnego Kubina realizowała w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 projekt pt. „Współpraca szkół muzycznych na pograniczu polsko-słowackim” .
Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia oprócz działalności dydaktycznej pełni również rolę animatora życia kulturalnego. Korzystając z dobrodziejstwa, jakim dysponuje – utalentowana młodzież, artyści pedagodzy – służy lokalnemu społeczeństwu jako kreator życia artystycznego. Bierze udział
w życiu kulturalnym miasta poprzez organizowanie koncertów środowiskowych, karnawałowych, recitali, audycji muzycznych, popisów klasowych, koncertów rekrutacyjnych dla szkół i przedszkoli, koncertów dyplomantów i końcoworocznych.
Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia rozwija wiedzę wielu młodych pokoleń, kształtuje osobowość, rozbudza zainteresowania muzyczne, wzbogaca serca i umysły, pozostawia trwałe ślady na całe życie. Szkoła artystyczna to miejsce, w którym młodzi ludzie uczą się kochać i rozumieć sztukę, a nasza szkoła niewątpliwie spełnia te oczekiwania.
W styczniu 2023 roku Samorządowa Szkoła Muzyczna II stopnia została przekształcona w Państwową Szkołę Muzyczną II st.
Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 kwietnia 2023 roku od 1 września 2023 r. został utworzony zespół publicznych szkół artystycznych "Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Rowickiego w Żywcu".
Grono Pedagogiczne szkoły liczy około 47 nauczycieli pracujących w następujących sekcjach:
- sekcja fortepianu i akordeonu
- sekcja instrumentów smyczkowych i gitary
- sekcja instrumentów dętych i perkusji
W szkole działają między innymi:
- orkiestra smyczkowa pod dyr. Przemysława Szczotki
- chór szkolny pod dyr. Aleksandry Mędrali, Artura Pękali
- instrumentalne zespoły: zespół saksofonowy, fletowy, perkusyjny, akordeonowy, gitarowy
- zespoły o różnym składzie instrumentalnym
Obowiązki dyrektora od 1 września 2023 roku pełni mgr Dorota Zaziąbło.