W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZOZ wytyczne i sprawozdania

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że działania w zakresie oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w 2023 roku, podobnie jak w latach ubiegłych powinny obejmować profilaktykę chorób i promować zdrowy styl życia obejmujący aspekty zdrowia zarówno fizycznego, psychicznego i społecznego.

Planując i realizując zadania z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej należy uwzględnić:

- sytuację epidemiologiczną kraju, województwa, poszczególnych powiatów i potrzeb środowiska lokalnego w zakresie chorób zakaźnych i niezakaźnych, P zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Światowej Organizacji Zdrowia,

- zadania podmiotów leczniczych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia,

- Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025 Podejmowane działania w szczególności powinny dotyczyć:

1. Kształtowania prozdrowotnego stylu życia społeczeństwa :(m.in. poprawy sposobu żywienia i jakości zdrowotnej żywności, występowania otyłości, zwiększenia aktywności fizycznej ludności, zapobiegania nałogom, umiejętności radzenia ze stresem, kontroli stanu swojego zdrowia).

2. Tworzenia środowiska życia, pracy, i nauki sprzyjającego zdrowiu.

3. Profilaktyki nowotworowej i propagowania Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

4. Zapobiegania chorobom zakaźnym (m.in. poprzez propagowanie szczepień ochronnych) i zakażeniom.

5. Edukacji w zakresie skutków zdrowotnych i społecznych używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki ). 

6. Zapobiegania HIV/AIDS oraz kształtowania właściwych postaw wobec żyjących z HIV i chorych na AIDS (w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2022-2026).

7. Zapobiegania występowaniu wypadków i urazów oraz ograniczenie ich skutków.

8. Propagowania zasad higieny i profilaktyki próchnicy zębów. Zachęcam też do tworzenia i realizacji własnych programów promocji zdrowia ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów zdrowotnych wynikających z potrzeb środowiska lokalnego oraz podejmowania współpracy z instytucjami samorządu lokalnego, placówkami oświatowo-wychowawczymi i instytucjami pozarządowymi.

Ponadto w działalności oświatowo-zdrowotnej należy w miarę możliwości pamiętać o akcentowaniu tradycyjnie realizowanych akcji specjalnych: Światowego Dnia Zdrowia- 7 kwietnia (hasło i tematyka będzie przesłana Państwu w terminie późniejszym), Światowego Dnia bez Tytoniu (31 maja), Światowego Dnia Rzucania Palenia (trzeci czwartek listopada) lub innych do wyboru wg potrzeb, możliwości i specyfiki placówki.

Materiały

Druk​_spr​_​_do​_ZOZów
Druk​_spr​_​_do​_ZOZów.doc 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}