W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Higiena Dzieci i Młodzieży

mgr     Agnieszka Olszewska     - Asystent


Higiena Dzieci i Młodzieży realizuje zadania z zakresu zdrowia publicznego poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny procesów nauczania i wychowania oraz higieny wypoczynku i rekreacji.

Zgodnie z Ustawą o PIS art. 4 pkt. 6 i 7 w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego pracownicy Oddziału HDiM prowadzą kontrole sanitarne w zakresie przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w placówkach nauczania i wychowania  dotyczące higieny pomieszczeń, wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach i innych placówkach  oświatowo-wychowawczych,  higieny procesów nauczania.

Jest to  działalność ukierunkowana na ochronę zdrowia dzieci i młodzieży przed nieprawidłowościami środowiska fizycznego, jako nieodłączny element edukacji zdrowotnej w:

  • szkołach wszystkich typów (podstawowe, ponadpodstawowe, szkoły wyższe);

  • placówkach oświatowo - wychowawczych (żłobki , przedszkola, internaty  i bursy);

  • placówkach   pracy   pozaszkolnej (świetlice TPD i środowiskowe, Poradnie Pedagogiczno-Psychologiczne, Pałac Młodzieży, Domy Kultury  , Ogniska ZHP);

  • Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych, Domach Dziecka, Domach Studenta, warsztatach szkolnych;

  • placówkach sezonowych (kolonie, półkolonie, obozy, schroniska młodzieżowe, zimowiska);


Dokonuje oceny istniejących warunków tj.:

  • terenu wraz z jego wyposażeniem i zabezpieczeniem ;

  • pomieszczeń: wentylacji, wyposażenia, powierzchni sal do ilości dzieci i młodzieży, urządzenia pomieszczeń sanitarnych, bazy sportowej.

W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości dąży do poprawy stanu sanitarnego:
1. W zakresie higieny pomieszczeń pobytu ocenia  się :

-stan techniczno-sanitarny ścian, sufitów, podłóg, stolarki okiennej i drzwiowej;

-stan techniczny  sprzętu i mebli, posiadanie certyfikatów, wyposażenie placówek w ergonomiczne meble zgodnie  z Polską Normą (przez dokonanie pomiaru mebli, wysokości podkolanowej lub wzrostu uczniów, dostosowując meble do fizjologicznego wzrostu dzieci/uczniów). Ma to na celu eliminowanie wad postawy.

-powierzchnię użytkową pomieszczenia  przypadającą na 1 ucznia /wychowanka

-ustawienie stołów i krzeseł  względem padającego światła dziennego

-odległość ławek od tablicy

-natężenie oświetlenia sztucznego i  naturalnego

-wysokość pomieszczeń oraz usytuowanie poziomu podłogi względem przyległego terenu

- mikroklimat pomieszczeń (wentylacja, temperatura)

- warunki do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego i rekreacji

2. W zakresie higieny procesów nauczania ocenia się :

-rozkład zajęć lekcyjnych – równomierne rozłożenie zajęć dydaktycznych i obciążenie ucznia w poszczególnych dniach tygodnia

-rozpoczynanie i kończenie się  zajęć w poszczególnych dniach tygodnia

-przerwy międzylekcyjne (ćwiczenia śródlekcyjne , przerwy nie krótsze niż 10 minut,korzystanie z ruchu i rekreacji na świeżym powietrzu).

3. Prowadzi  nadzór nad substancjami i preparatami chemicznymi w szkołach. 
   Kontrolą obejmuje się wszystkie gabinety chemiczne funkcjonujące w szkołach, aby posiadające preparaty i substancje chemiczne prowadzone były zgodnie z przepisami.

4. Dokonuje się kontroli  gabinetów profilaktyki zdrowotnej i  pomocy  przedlekarskiej.

5.Dokonuje oceny warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych w szkołach.

6. Nadzór nad uczelniami zgodnie z Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na uczelniach z dnia  05.07.2007r. obowiązującego od 15.07.2008 r., które mają za zadanie wdrożenie aktualnych wymogów określonych w w/w przepisach.

7. Prowadzi ścisłą współpracę z Wojewódzką Stacją, szkolną służbą zdrowia, Zachodniopomorskim  Kuratorium Oświaty, Urzędem Miasta, Policją, Strażą Pożarną i in. instytucjami samorządowymi poprzez wymianę informacji, materiałów, udział w naradach i szkoleniach, zwiększając starania do poprawy i  realizacji warunków zdrowotnych w w/w placówkach.

8. Prowadzi ocenę realizacji ustawy antynikotynowej.

9. Opracowuje sprawozdania, informacje oceny i analizy w zakresie stanu bezpieczeństwa sanitarnego w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach wyższych oraz wypoczynku i rekreacji

 
 
 
 
{"register":{"columns":[]}}