Nadzór nad jakością wody
26.04.2024
Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawowany jest przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na podstawie Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 416), jak również na podstawie:
- Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 537, ze zm.),
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294).
Podstawę zapewnienia konsumentom bezpiecznej wody do spożycia stanowią zarówno badania realizowane w ramach nadzoru organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak i badania wykonywane przez producentów wody w ramach kontroli wewnętrznej.
Jakość wody przeznaczonej do spożycia powinna odpowiadać wymaganiom określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodnie z ww. rozporządzeniem woda jest w pełni bezpieczna dla zdrowia jeśli spełnia określone w nim wymagania.
Jakość wody jest kontrolowana we wszystkich wodociągach. Zakres badań obejmuje zarówno badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne, organoleptyczne oraz badania pierwiastków promieniotwórczych w wodzie. Przekroczenie wartości parametrycznych określonych prawnie wymaga każdorazowo dokonania oceny zagrożeń i oszacowania ryzyka wystąpienia potencjalnych zdarzeń niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów oraz określenia przydatności wody do spożycia.
W przypadku wystąpienia sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi w trybie natychmiastowym podejmowane są działania zmierzające do ochrony zdrowia konsumentów. Na stronie internetowej PSSE Głubczyce oraz Facebook publikowane są stosowne komunikaty informujące o możliwości lub ograniczeniach korzystania z wody.