W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyskusje specjalistów i bezpłatne badania mieszkańców. Za nami konferencja "Dbaj o Zdrowie!"

09.03.2023

Za nami konferencja naukowo-szkoleniowa „Dbaj o Zdrowie!” pod Honorowym Patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. W Bydgoskim Centrum Finansowym stanęło Miasteczko Profilaktyczne, w którym mieszkańcy mogli wykonać bezpłatne badania oraz zasięgnąć porad specjalistów. Z kolei w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjaliści dyskutowali m.in. o zagrożeniach związanych z nowymi chorobami zakaźnymi w Polsce.

Dbaj o Zdrowie0

Konferencję rozpoczął briefing prasowy z udziałem Wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz głównych organizatorów: Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy Wojciecha Koper oraz Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Epidemiologii dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego i zarazem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Aleksandrowie Kujawskim Ewy Jankowskiej.

- Konferencja pt. „Dbaj o zdrowie” jest dowodem na to, że trudne czasy pandemii są za nami. Bardzo się cieszę, że możemy teraz mówić o sprawach i priorytetach, które w normalnych czasach są dla nas ważne. Dzisiejsza konferencja, którą miałem zaszczyt objąć patronatem honorowym, to bardzo ważny element naszego działania w zakresie profilaktyki, ochrony zdrowia, zdrowego żywienia, ale również i zwracania uwagi na wszystkie możliwe choroby cywilizacyjne, które są wśród nas obecne – powiedział Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślił, że świadomość wśród młodzieży i dorosłych cały czas trzeba poszerzać.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper zauważył, że zdrowie nie jest darem z niebios danym nam raz na zawsze i musimy o nie cały czas dbać.

- Rolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest również to, aby iść z kagankiem oświaty, edukować społeczeństwo i cały czas mówić o ważnych problemach zdrowia publicznego. To przede wszystkim choroby zakaźne, ale także zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie – dodał.

Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Epidemiologii dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ewa Jankowska powiedziała, że 50% wszystkich czynników wpływających na zdrowie zawiera się w stylu życia, a więc właściwie mamy zdrowie w swoich rękach.

- Zawsze powinniśmy dbać o zdrowie. Mimo że w maju został odwołany już stan epidemii, to jednak nadal mamy stan zagrożenia epidemią. Wirus pozostanie z nami endemicznie. Pewne zasady sanitarno-higieniczne z tego minionego okresu zostały trochę odsunięte na bok, przestajemy o tym pamiętać. Dlatego w czasie tych konferencji będziemy starać się wszystkim słuchaczom tak przekazywać te zasady, aby stali się de facto liderami promocji zdrowia we wszystkich swoich środowiskach – zaznaczyła.

W wypełnionej po brzegi Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, Uczestnicy konferencji mogli posłuchać następujących wykładów:

  • „Aktualne zagrożenia nowymi chorobami zakaźnymi w Polsce” – dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. NIZP-PZH,
  • „Żywność, żywienie a zdrowie – co wiemy i dokąd zmierzamy? – minimum słów, maksimum działania” – dr hab. inż. Katarzyna Przybyłowicz, prof. UWM,
  • „Jakie objawy powinny nas zaniepokoić – kiedy zgłosić się do lekarza” – dr n. med. Waldemar Gadziński.

Wśród słuchaczy nie zabrakło znamienitych gości. Jednym z nich był Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Minister Izabela Kucharska.

- Liczymy na to, że po powrocie Państwa do swoich zadań służbowych i prywatnych, chętnie będziecie korzystali z wiedzy przekazanej nam dziś przez ekspertów. Umacniajmy tym samym zdrowie publiczne w naszym kraju – apelowała.

Równolegle, w Bydgoskim Centrum Finansowym, tętniło życiem Miasteczko Profilaktyczne. Wszyscy goście i mieszkańcy mogli skorzystać z badań profilaktycznych takich jak m.in.: 

  • badanie mammograficzne, 
  • badanie spirometryczne,
  • badanie osteoporozy,
  • badania w kierunku HCV,
  • diagnoza skóry,
  • badanie antropometryczne.

Oprócz specjalistycznych i bezpłatnych badań, nie zabrakło także porad i konsultacji specjalistów w zakresie:

  • kształtowania zdrowego stylu życia,
  • profilaktyki chorób układu oddechowego,
  • nauki udzielania pierwszej pomocy,
  • leków i suplementów diety,
  • warsztatów pielęgniarskich i kosmetologicznych,
  • programu profilaktyka 40+,
  • porad dietetyka.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}