Pamiętaj: w fontannach nie należy się kąpać, pływać ani pić z nich wody!
17.05.2024
Fontanny tradycyjne stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w tych fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia.
Kąpiele w fontannie tradycyjnej są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
Na tych fontannach lub w ich pobliżu powinien znajdować się znak zakazu kąpieli. Za złamanie zakazu kąpieli w fontannie może grozić mandat.
Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach tradycyjnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Mogą one powodować groźne schorzenia np. infekcje pęcherza, schorzenia dróg oddechowych, choroby skóry, zapalenie uszu, czy zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych.
Szczególną uwagę należy zwrócić również na urządzenia i atrakcje wytwarzające aerozol wodny, gdyż z ich funkcjonowaniem wiąże się ryzyko występowania i namnażania w instalacji wodnej bakterii z rodzaju Legionella. Przeciwdziałanie zakażeniom powodowanym przez bakterie Legionella sp., wymaga utrzymywania w wodzie w powyższych urządzeniach stężenia wolnego chloru na poziomie wyższym niż w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wodzie w nieckach basenowych. Ryzyko pojawienia się bakterii Legionella sp. w instalacji wodnej wzrasta w sytuacji wydłużonego przestoju lub ograniczonej eksploatacji urządzenia.
Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:
- zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
- bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.
W ostatnich latach pojawiły się również obiekty typu „dry plaza” czyli fontanny „pluskowiska” bez widocznego lustra wody, które przeznaczone są do ochłody i zabaw w wodzie dla dzieci. Brak jest uregulowań prawnych dotyczących jakości wody w fontannach oraz w obiektach typu „dry plaza”, a także delegacji prawnej do przeprowadzania badań tej wody dla organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Kąpiele w fontannach mogą być także przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.