Światowy Dzień Nerek
12.03.2021
W dniu 11 marca br. obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Został on powołany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.
W dniu 11 marca br. obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Został on powołany z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek.
Podstawowym założeniem corocznych obchodów powyższego Dnia jest podniesienie świadomości na temat znaczenia nerek, chorób z nimi związanych i sposobach ich zapobiegania oraz roli wczesnej diagnostyki. Lekarze ostrzegają, że 95% ludzi z chorymi nerkami umiera przedwcześnie z powodu zbyt późnej, bądź niewłaściwej diagnozy. Tymczasem, aby zdiagnozować chorobę nerek wystarczą proste badania krwi na oznaczenie kreatyniny i moczu na obecność białka. Eksperci szacują, że na nerki choruje 4,5 miliona Polaków, choć większość się tego nie domyśla.
Rozpoznanie choroby nerek może być ogromnym wyzwaniem. Diagnostyka i leczenie, szczególnie w zaawansowanych stadiach choroby nerek, ma poważny wpływ na życie pacjentów oraz ich najbliższych. Często zmniejsza możliwość uczestniczenia w codziennych czynnościach, takich jak praca, podróże i kontakty towarzyskie. Jednocześnie choroba powoduje wiele niedogodności związanych ze złym samopoczuciem, np. zmęczenie, ból, depresja, zaburzenia poznawcze, problemy żołądkowo-jelitowe i problemy ze snem.
Komitet Organizacyjny Światowego Dnia Nerek ogłosił rok 2021 „Dobrym życiem z chorobą nerek”. Założeniem tegorocznych obchodów jest zwiększenie edukacji i świadomości społeczeństwa na temat skutecznego leczenia oraz wzmocnienia pacjenta, poprzez zachęcenie do udziału w codziennych czynnościach. Chociaż skuteczne środki zapobiegające chorobie nerek i jej postępowi są ważne, pacjenci z chorobą nerek oraz ich najbliżsi powinni również czuć wsparcie, zwłaszcza podczas pandemii i innych trudnych okresów, przez wspólne wysiłki społeczności zajmujące się leczeniem nerek.