4. Dezynfekcja
W zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej i studiach tatuażu należy zapewnić zapas środków do dezynfekcji:
- narzędzi wielorazowego użytku,
- powierzchni,
- rąk,
- skóry (w przypadku świadczenia usług z naruszeniem ciągłości tkanek),
- urządzeń sanitarnych.
Środki te powinny posiadać szerokie spektrum działania t. j. bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze i prątkobójcze. W celu zapewnienia prowadzenia prawidłowych procesów dezynfekcji, środki do dezynfekcji powinny posiadać aktualne terminy ważności. W przypadku zakupu środków do dezynfekcji w opakowaniach zbiorczych i ich przelewania do mniejszych pojemników, pojemniki te należy oznakować nazwą środka i datą ważności widniejącą na opakowaniu zbiorczym.
Pojemnik/zbiornik/myjkę ultradźwiękową z roztworem roboczym do dezynfekcji narzędzi wielorazowego użytku należy oznakować: nazwą środka do dezynfekcji, stężeniem roztworu, datą sporządzenia roztworu, oznaczeniem osoby sporządzającej roztwór. Oznaczenie to można umieścić na/przy pojemniku lub prowadzić rejestr przygotowywania roztworu, w którym zawarte będą powyższe informacje. W przypadku stosowania gotowych środków do dezynfekcji narzędzi, bez konieczności sporządzania roztworu, pojemnik z takim środkiem również należy oznakować jego nazwą, datą przelania i oznaczeniem osoby przelewającej środek.
Nazwa środka: |
Stężenie roztworu: |
Data sporządzenia roztworu: |
Podpis/oznaczenie osoby sporządzającej roztwór: |
Oznakowanie środka do dezynfekcji narzędzi
Przed przystąpieniem do użytkowania środków do dezynfekcji należy zapoznać się z ich sposobem użycia i kartą charakterystyki produktu oraz stosować je zgodnie z zaleceniami producenta dot. m. in.:
- stężenia roztworu i jego czasu działania w odniesieniu do spektrum działania przeciw drobnoustrojom,
- przeznaczenia produktu (t. j. do powierzchni, do narzędzi wielorazowego użytku stosowanych przy świadczeniu usług z naruszeniem ciągłości tkanek, do narzędzi wielorazowego użytku stosowanych przy świadczeniu usług bez naruszenia ciągłości tkanek itp.),
- częstotliwości wymiany roztworu roboczego.
Stosowanie się do zaleceń producenta zapewni skuteczność prowadzonej dezynfekcji przeciw drobnoustrojom znajdującym się na m. in. narzędziach, urządzeniach czy powierzchniach roboczych.
Należy utrzymywać powierzchnie i meble w obiekcie np. blaty, obicia foteli w odpowiednim stanie technicznym. Przetarcia, ubytki i pęknięcia są miejscami newralgicznymi ze względu na możliwość gromadzenia się różnych zanieczyszczeń, oraz z uwagi na brak skutecznej dezynfekcji takich powierzchni po kliencie.