W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

7. Postępowanie z bielizną czystą i brudną oraz odzieżą roboczą

W obiektach usługowych dopuszcza się stosowanie bielizny jednorazowego i wielorazowego użytku (m.in. ręczniki, prześcieradła, peleryny).  Bieliznę czystą należy przechowywać w wydzielonych miejscach takich jak szafki, szuflady, pojemniki w sposób zabezpieczający ją przed kurzem, brudem czy dostępem osób trzecich. Przedmiotów takich jak prześcieradła jednorazowe w rolce nie należy przechowywać bezpośrednio na podłodze.

            Bieliznę jednorazowego użytku przechowuje się oddzielnie od bielizny wielorazowego użytku. Po użyciu przedmioty jednorazowe takie jak ręczniki, prześcieradła czy peleryny uznaje się jako odpad komunalny, natomiast jeśli doszło do zanieczyszczenia ich materiałem biologicznym uznaje się je jako odpad medyczny i poddaje utylizacji.

            Dla każdego klienta należy zapewnić czystą bieliznę i wymieniać ją po każdym kliencie. Dotyczy to również przypadków, gdzie w zakładach fryzjerskich poza peleryną wielorazowego użytku stosuje się jednorazowe kołnierze papierowe. Peleryna podczas świadczenia usług ma styczność nie tylko z szyją, ale również innymi częściami ciała klienta np. rękoma, gdzie u klienta mogą pojawiać się zmiany skórne lub pot.

     Brudną bieliznę wielorazowego użytku należy odseparować od wszelkich innych przedmiotów w obiekcie np. w zamykanym koszu/pojemniku wykonanym z materiału umożliwiającego dezynfekcję lub w zamykanej szafce. Natomiast bieliznę czystą przechowujemy tak, aby nie miała styczności z innymi przedmiotami/rzeczami (najkorzystniej jest wydzielić miejsce/strefę czystą). Po wykorzystaniu bielizna wielorazowego użytku powinna trafić do wyznaczonego miejsca na brudną bieliznę, a następnie być wyprana w proszku o właściwościach dezynfekcyjnych. Przy praniu bielizny brudnej we własnym zakresie należy przenosić ją w sposób minimalizujący kontakt podczas transportu np. w zamkniętym worku foliowym lub zamkniętym pojemniku wykonanym z materiału umożliwiającego dezynfekcję.

     Odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej stosowane podczas świadczenia usług powinny być czyste. W przypadku zanieczyszczenia odzieży roboczej materiałem biologicznym, odzież tą należy poddać dezynfekcji. Miejsce, w którym przechowuje się odzież roboczą powinno być czyste i odseparowane. Niedopuszczalnym jest przechowywanie odzieży roboczej z odzieżą wierzchnią, która ma styczność z elementami środowiska zewnętrznego.

{"register":{"columns":[]}}