Bezpieczne Grzybobranie
30.08.2023
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie w związku z sezonem grzybobrania przypomina, że w naszych lasach rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Wśród nich występują grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia, należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy.
Wskazówki jak uniknąć zatrucia grzybami:
- Zbieraj znane sobie gatunki grzybów. W razie jakichkolwiek wątpliwości- wyrzuć grzyb. PAMIĘTAJ, że wszystkie grzyby jadalne mają trujące sobowtóry.
- Zbieraj grzyby wyrośnięte, całe i zdrowe. Nie zbieraj okazów małych, u których nie wykształciły się jeszcze cechy gatunkowe, a także nie zbieraj okazów starych, ponieważ mogą mieć w sobie trujące bakterie.
- PAMIĘTAJ, że większość grzybów trujących to grzyby blaszkowe, a muchomory mają blaszki białe.
- Nie zbieraj olszówek, które są grzybami trującymi. Ich spożycie u większości osób powoduje zaburzenia żołądkowo- jelitowe, oddychania i krążenia.
- Grzyby zbieraj do przewiewnych koszy lub łubianek. W plastikowych torebkach ulegają zaparzeniu i powstają w nich substancje trujące.
- Nie próbuj i nie jedz surowych grzybów leśnych. Grzyby są potrawą ciężko strawną.
- PAMIĘTAJ- nawet najbardziej trujący grzyb może mieć przyjemny smak i zapach.
- Nie zbieraj grzybów rosnących blisko dróg. Ponieważ w stosunku do innych roślin łatwiej wchłaniają metale ciężkie np. rtęć, ołów.
Pamiętaj, że zatrucia grzybami objawiają się: bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. Należy wiedzieć, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza.
Co robić w razie zatrucia grzybami:
- każde zatrucie to wyścig z czasem,
- w razie podejrzenia zatrucia grzybami należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską,
- należy poddać badaniu resztki spożytych grzybów, aby określić gatunek trującego grzyba,
- należy także zachować wymiociny do badania,
- gdy zachodzi obawa zatrucia śmiertelnie trującym grzybem, trzeba bezwzględnie hospitalizować wszystkie osoby, które spożywały tą samą potrawę nawet wtedy, gdy nie występują u nich objawy chorobowe.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, że wszystkie zebrane grzyby nadają się do spożycia i czy ich zjedzenie nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, nie ryzykujmy! Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Koszalinie zaprasza na bezpłatne porady grzyboznawcy.
#latozsanepidem