Bezpieczne grzybobranie #latozsanepidem
17.08.2023
Sezon grzybowy w pełni. Wyprawy do lasu i zbieranie grzybów to fantastyczny sposób na to na aktywny wypoczynek. Musimy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach grzybobrania. Zbierając grzyby należy pamiętać, aby:
- zbierać i spożywać tylko te grzyby, które znamy, co do których mamy pewność, że są gatunkami jadalnymi,
- nie zbierać bardzo młodych osobników z niewykształconymi owocnikami, a także bardzo starych i przejrzałych,
- nie zbierać grzybów wokół terenów przemysłowych, z uwagi na łatwe pochłanianie zanieczyszczeń,
- zbierać całe owocniki poprzez wykręcenie ich z podłoża, do przewiewnych łubianek i koszyków,
- nie podawać potraw z grzybów dzieciom, osobom starszym i cierpiącym na choroby układu pokarmowego.
W Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koszalinie, ul. Zwycięstwa 136, w dni powszednie pełni dyżur klasyfikator grzybów, który ocenić, czy zbiór jest bezpieczny i można przygotować z niego posiłek. Do klasyfikacji można zgłosić się z grzybami świeżymi, zebranymi na użytek własny. Ocenie nie podlegają stare, niekompletne osobniki grzybów.
Zatrucie grzybami najczęściej wynika ze złego rozpoznania grzybów jadalnych i trujących. Może też być następstwem niewłaściwego przechowywania grzybów lub gotowych potraw. Objawy często przypominają niestrawność lub infekcję przewodu pokarmowego.
Najczęstsze objawy zatrucia grzybami to:
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha i głowy,
- podwyższona temperatura ciała.
Czas wystąpienia objawów może być różny, w zależności od rodzaju grzybów. W niektórych sytuacjach pierwsze symptomy pojawiają się po kilku – a nieraz dopiero po kilkunastu godzinach.
Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Nie należy lekceważyć niepokojących objawów, bo zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. W przypadku zatrucia można sprowokować wymioty, natomiast nie należy podawać osobie z objawami zatrucia mleka ani alkoholu.
Jeśli jedna osoba spożywająca potrawę z grzybami ma niepokojące objawy – do lekarza powinni zgłosić się wszyscy, którzy jedli ten sam posiłek, nawet jeśli nie mają objawów zatrucia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie apeluje o rozwagę i ostrzega, że wiele gatunków grzybów jadalnych i trujących ma bardzo podobne owocniki, a ich spożycie może powodować ciężkie zatrucia pokarmowa, a nawet być niebezpieczne dla życia.
Grzybów powinny unikać:
- kobiety w ciąży i karmiące,
- dzieci,
- osoby starsze,
- osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.