Bezpieczne Wakacje: Kleszcze #latozsanepidem
20.07.2023
Kleszcze żyją na terenie całej Polski w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami.
Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa, aż do późnej jesieni, jest większa, im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze, przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:
- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
- stosowanie repelentów (preparatów odstraszających) – zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna,
- wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej można dostrzec kleszcza,
- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało.
Jak usunąć kleszcza?
- zaraz po zauważeniu go na skórze,
- delikatnie, ale zdecydowanym ruchem,
- najlepiej za pomocą pęsety chwytając go jak najbliżej skóry, alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące lub plastikowe “kleszczołapki” dostępne w aptekach,
- nie wykręcaj kleszcza palcami, nie usuwaj go za pomocą substancji natłuszczających. Może to spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyspieszają przedostanie się bakterii i wirusów do skóry osoby ukłutej.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy umieli właściwie usunąć kleszcza, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza.
Po usunięciu kleszcza należy:
- dokładnie umyć ręce,
- zdezynfekować miejsce ukąszenia wodą utlenioną lub alkoholem,
- miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.
Materiały
Mity o kleszczachMity_o_kleszczach.jpg 0.27MB Jak zabezpieczyć się przed kleszczem
Jak_zabezpieczyć_się_przed_kleszczem.jpg 0.06MB