Bezpieczne Wakacje: Te rośliny omijaj z daleka- są trujące! #latozsanepidem
19.07.2023
Tojad mocny – mordownik - rośnie do wysokości 2 metrów. Posiada właściwości trujące jak i lecznicze. W Polsce spotykany jest najczęściej w Sudetach i Karpatach, ale można zauważyć go w wielu ogródkach przydomowych w całym kraju. Rośnie od czerwca do sierpnia. Cechuje się ciemnoniebieskimi kwiatami, które swoim kształtem przypominają hełm. Akonityna neurotoksyny znajduje się we wszystkich częściach rośliny, powodując podrażnienia nawet w kontakcie ze ludzką skórą. Po spożyciu wywołuje nudności, wymioty, biegunkę, pocenie się, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból głowy i dezorientację. Odpowiednio dobrane dawki medyczne tojadu mocnego używane były w leczeniu artretyzmu, nerwobóli, stanów zapalnych skóry. Alkaloidy znajdujące się w tej roślinie wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Oleander pospolity - wiecznie zielony, wieloletni krzew, często można go znaleźć w pobliżu suchych koryt rzecznych i strumieni. Osiąga wysokość 2-6 metrów. Uprawiany jako roślina ozdobna, kwitnąca latem w postaci czerwonych, białych, żółtych i różowych pachnących kwiatów. W Polsce uprawiany jako roślina doniczkowa. Wszystkie części oleandra są trujące, zawierają oleandrynę i glikozydy nasercowe. W przypadku spożycia spowodują biegunkę, wymioty, mogą doprowadzić do zatrzymanie pracy serca. Oleander znajduje zastosowanie w medycynie, zwłaszcza przy chorobach układu krążenia, zaburzeniach rytmu serca i niewydolności mięśnia sercowego.
Cis pospolity - wiecznie zielone drzewo, które można znaleźć w Polsce w części północnej zachodniej i południowej. Wszystkie jego części są trujące – jagody, kora, drewno. Jest bardzo dekoracyjny posiada ciemnozielone igły oraz czerwoną ozdobną osnówkę. Toksyczne są alkaloidy, które przyczynić się do migotania komór, spadku ciśnienia i zburzenia rytmu serca. Po spożyciu tej rośliny występuje biegunka, wymioty, zaburzenia pracy serca, a nawet śmierć. Cis pospolity w odpowiednich dawkach wykazuje właściwości przeciwreumatyczne i przeciwmalaryczne, znany jest również, jako lek na astmę i zapalenie płuc.
Jaskier jadowity - występuje w Polsce w pobliżu rzek, strumieni oraz stawów. Osiąga wysokość do 100 cm, posiada grubą łodygę, z której wyrastają 3 lub 5-dzielne liście oraz żółte kwiaty o wielkości do 12 mm średnicy. Jaskier jadowity kwitnie od maja do października. Substancją trującą jest glikozyd ranunkuliny, roślina jest silnie trująca, jeśli zostanie połknięta. Sok zawarty w jaskrze przy kontakcie ze skórą wywołuje jej silne podrażnienie. Roślina nie jest wykorzystywana do celów leczniczych.
Pokrzyk wilcza jagoda- wieloletnia roślina trująca rosnąca w lasach na południu kraju. Jest objęta ochroną i z jednej strony wykazuje działanie trujące (owoce) z drugiej zaś lecznicze, w farmacji wykorzystywane są liście i korzenie. Osiąga wysokość do 150 cm, posiada filetową łodygę i 3 rozgałęzienia, liście są ciemnozielone i mają kształt jajowaty. Pokrzyk wilcza jagoda kwitnie w czerwcu i w lipcu, wtedy pojawiają się ciemnofioletowe kwiaty w formie dzwoneczków. Objawy zatrucia u ludzi to halucynacje, brak kontaktu, światłowstręt, zaburzenia mowy, a ostatecznie utrata przytomności i śmierć z powodu paraliżu ośrodka oddechowego. W małych dawkach sok z belladonny jest używany w medycynie ludowej, ale jeśli chociaż trochę przesadzi się z dawką, może dojść do ciężkiego zatrucia atropiną. Znane objawy to tachykardia, światłowstręt, halucynacje.
#latozsanepidem
Materiały
Tojad mocnyTojad_mocny.jpg 0.38MB Oleander pospolity
Olenader_pospolity.jpg 0.16MB Oleander
oleander.jpg 0.17MB Jaskier jadowity
jaskier-jadowity.jpg 0.12MB Wilcza jagoda
wilcza_jagoda.jpg 0.26MB