W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

6. Gospodarka odpadami komunalnymi i medycznymi

Obiekt powinien prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami. Kosze na odpady w obiekcie należy wyłożyć workiem foliowym w celu zachowania pojemników w czystości. Odpady komunalne należy wyrzucać do pojemników zbiorczych w miejscu ich wytworzenia. Przedsiębiorca powinien mieć podpisaną umowę na wywóz odpadów komunalnych z miejsca świadczenia usług lub posiadać określone warunki korzystania z pojemników zbiorczych zawarte w umowie najmu (np. opłata wliczona w czynsz). Niedopuszczalne jest zabieranie odpadów komunalnych z obiektu i przewożenie ich do miejsca zamieszkania.

     W przypadku świadczenia usług, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, odpady zanieczyszczone materiałem biologicznym traktuje się jako odpady medyczne. Przedsiębiorca, który wytwarza odpady medyczne powinien zarejestrować się do systemu BDO i podpisać umowę ze specjalistyczną firmą zajmującą się odbiorem, transportem i utylizacją odpadów medycznych. W przypadku zakładów, gdzie naruszenie ciągłości tkanek jest możliwe, w obiekcie należy zapewnić dostęp do worków koloru czerwonego i/lub pojemników typu BOM na odpady medyczne.

     Sposób postępowania z odpadami medycznymi określa rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 05 października 2017r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi ( Dz. U. z 2017r., poz.1975).

     Odpady medyczne o ostrych krawędziach zbiera się do pojemników jednorazowego użytku, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechaniczne odpornych na przekłucie lub przecięcie (pojemniki typu BOM). Pozostałe odpady medyczne zbiera się do worków jednorazowego użytku z folii polietylenowej koloru czerwonego, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia. Worki te umieszcza się na stelażach lub w sztywnych pojemnikach w sposób pozwalający na uniknięcie zakażenia osób mających kontakt z workiem lub pojemnikiem.

     Pojemniki i/lub worki pojemniki lub worki zapełnia się co najwyżej do 2/3 ich objętości w sposób umożliwiający ich skuteczne zamknięcie. Pojemniki lub worki wymienia się nie rzadziej niż co 72 godziny. Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych pojemników lub worków. W przypadku uszkodzenia pojemnika lub worka umieszcza się

     Pojemnik i worek z odpadami medycznymi powinien posiadać widoczne oznakowanie, które zawiera:

  1. kod odpadów medycznych,
  2. nazwę wytwórcy odpadów medycznych,
  3. nr REGON wytwórcy odpadów medycznych,
  4. datę i godzinę otwarcia (rozpoczęcia użytkowania),
  5. datę i godzinę zamknięcia (maksymalnie 72 godziny od daty i godziny rozpoczęcia użytkowania).

     Oznakowania pojemnika i/lub worka dokonuje się w momencie jego pierwszego otwarcia, nie w momencie zamknięcia lub przekazania do utylizacji.

Odpady medyczne

Nazwa wytwórcy odpadów:

Nr REGON wytwórcy odpadów:

Nr księgi rejestrowej wytwórcy odpadów medycznych (dotyczy wyłącznie podmiotów leczniczych)

Kod odpadu:

Data i godzina otwarcia (rozpoczęcia użytkowania):

Data i godzina zamknięcia:

Prawidłowy wzór wymaganych informacji przy oznakowywaniu odpadów medycznych (pojemniki typu BOM i worki czerwone)

     Wstępne magazynowanie odpadów medycznych o kodzie 18 01 03* na stanowisku pracy może trwać nie dłużej niż 72 godziny, po czym odpady powinny zostać odebrane przez specjalistyczną firmę zajmującą się odbiorem i transportem odpadów medycznym do miejsca ich unieszkodliwienia lub umieszczone w urządzeniu chłodniczym na czas maksymalnie 30 dni. W związku z §4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 05 października 2017r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. z 2017r., poz. 1975) niedopuszczalne jest przechowywanie otwartych pojemników w lodówce przez okres 30 dni i umieszczania w nich przez ten czas odpadów medycznych z uwagi na fakt, że pojemniki i worki powinno wymieniać się nie rzadziej niż co 72 godziny.

     Do przechowywania odpadów medycznych w obiekcie można stosować stacjonarne bądź przenośne urządzenie chłodnicze. Urządzenie powinno posiadać wnętrze wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję. W związku z powyższym należy je utrzymywać w dobrym stanie technicznym. Pęknięcia, ubytki czy korozja mogą utrudnić prowadzenie skutecznej dezynfekcji powierzchni mających styczność z materiałem potencjalnie zakaźnym. Wewnątrz lodówki umieszcza się termometr do pomiaru temperatury wewnątrz urządzenia. W celu zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania odpadów medycznych należy prowadzić rejestr pomiaru temperatury w lodówce – 1 odczyt dziennie. Z uwagi na fakt, że odpady medyczne uznawane są za zakaźne w urządzeniu przechowuje się wyłącznie odpady medyczne. Niedopuszczalne jest przechowywanie innych przedmiotów, a w szczególności artykułów spożywczych i produktów kosmetycznych wewnątrz lodówki przeznaczonej na odpady medyczne.

     Przy urządzeniu chłodniczym zapewnia się dostęp do:

  • umywalki z bieżącą zimną i ciepłą wodą,
  • środków higieny t. j. dozownika z mydłem oraz ręczników jednorazowego użytku przy umywalce,
  • środka do dezynfekcji rąk,
  • rękawiczek jednorazowego użytku,
  • pojemnika na zużyte środki ochrony indywidualnej.

     Lodówkę na odpady medyczne należy utrzymywać w odpowiednim stanie sanitarno-higienicznym. Po każdym odbiorze odpadów medycznych urządzenie dezynfekuje się, a następnie myje.

     W obiekcie, gdzie podczas świadczenia usług może dochodzić do naruszenia ciągłości tkanek, należy opracować procedurę postępowania z odpadami medycznymi i okazać ją do wglądu w trakcie kontroli.

{"register":{"columns":[]}}