2. Higiena i procedury higieniczne
W zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej i studiach tatuażu istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia bakteriami chorobotwórczymi, grzybicami skóry, wirusami krwiopochodnymi (HBV, HCV, HIV) i innymi wirusami oraz pasożytami. Należy je traktować jak typowy gabinet zabiegowy, w którym często wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, a każdy klient może być potencjalnie zakaźny.
Zakażenie może dotyczyć zarówno klientów jak i pracowników zakładu, ponieważ mikroorganizmy mogą być przenoszone za pośrednictwem nieumytych rąk oraz niedezynfekowanego lub niewysterylizowanego sprzętu. Drobne skaleczenia, otarcia skóry, uszkodzenia błony śluzowej, zmiany na skórze mogą wywołać zakażenie.
W związku z powyższym, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom korzystającym z usług, jak i je wykonującym należy opracować i przestrzegać procedury dot. m.in. mycia i dezynfekcji rąk, sposobu postępowania z bielizną czystą i brudną, mycia, dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, utrzymania czystości i porządku na terenie obiektu, postępowania z odpadami medycznymi. Dodatkowo należy przestrzegać higieny osobistej, a odzież roboczą utrzymywać w czystości. W obiektach, gdzie świadczone są usługi, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek mają obowiązek wdrożenia i stosowania ww. procedur, o czym stanowi art. 16 ustawy z dnia 05 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. z 2024r., poz. 924).
Art. 16. 1. Osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.
2. Procedury, o których mowa w ust. 1, powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.
3. Na wniosek podmiotu obowiązanego do wdrożenia i stosowania procedur, o których mowa w ust. 1, państwowy powiatowy inspektor sanitarny opiniuje te procedury.