W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekcja Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku

Kierownik Sekcji

mgr inż. Anna Ulatowska

Zadanie Sekcji

Do zadań Sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku należy:

  1. prowadzenie nadzoru sanitarnego nad obiektami żywieniowymi, warunkami produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, warunkami żywienia zbiorowego, produkcji i obrotem materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, zakładami produkcji i obrotu produktami kosmetycznymi;
  2. dokonywanie odpraw granicznych.

 

Zadania swoje Sekcja realizuje poprzez:

  1. Prowadzenie kontroli sanitarnych zgodnie z opracowanym rocznym harmonogramem pracy nadzoru nad obiektami, kontroli interwencyjnych, kontroli granicznych, kontroli w ramach systemu  RAPEX i RASFF, kontroli zgodnymi z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, w tym  nadzorem nad produktami kosmetycznymi oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością.
  2. Prowadzenie kontroli i sporządzanie świadectw w ramach odpraw granicznych.
  3. Ocenę prezentacji internetowych środków spożywczych, produktów kosmetycznych wprowadzanych do obrotu za pośrednictwem stron i portali internetowych.
  4. Pobieranie próbek do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli oraz monitoringu zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego  i rezerwowym planem poboru próbek.
  5. Prowadzenie postępowania administracyjnego oraz egzekucyjnego zgodnego z kpa.
  6. Rozpatrywanie wniosków i interwencji.
  7. Opracowywanie ognisk epidemicznych pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, chemicznego  oraz zatruć grzybami połączone z poborem próbek sanitarnych do badań laboratoryjnych.
  8. Realizowanie zadań wynikających z rocznego harmonogramu zasadniczych przedsięwzięć.
  9. Opracowywanie dokumentacji wynikającej z prowadzonych postepowań administracyjnych pism, opracowań, zestawień i sprawozdań.
  10. Opracowywanie sprawozdań, raportów, informacji ocen i analiz dotyczących zagadnień pionu żywienia.
  11. Udział w naradach i szkoleniach zakładowych oraz organizowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Szczecinie.
  12. Współpraca z innymi komórkami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Koszalinie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie, Inspekcjami oraz organami administracji samorządowej w zakresie zagadnień nadzoru nad bezpieczeństwem żywności.
  13. Bieżące zapoznawanie się z obowiązującymi przepisami i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.
  14. Działania w ramach Systemu RASFF.
{"register":{"columns":[]}}