Światowy Dzień Bez Tytoniu „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska"
Jak co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi społeczeństwa na negatywne skutki zdrowotne nałogu jakim jest palenie papierosów. W tym roku przyświeca mu hasło „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”.
Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i wciąż rośnie, zwiększając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.
Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów (w tym odpadami z e-papierosów). Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych, a każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja.
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega:
- 600 000 000 drzew ścinanych jest na papierosy,
- 84 000 000 ton dwutlenku węgla uwolnionych zostaje do atmosfery podnosząc globalną temperaturę,
- 22 000 000 000 ton wody używanej jest do produkcji papierosów.
Dobrym powodem do rozstania się z nałogiem jest własne zdrowie i zdrowie naszej planety. Wskazane jest zacząć od małych kroków i odstawić palenie na 24h. Rzucając palenie można tylko zyskać, a nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu oraz zdrowsze otoczenie, w którym żyjemy.
Z uwagi na fakt, że palenie tytoniu stanowi tak istotny problem Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach włączyła się w organizację tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu. Już dziś każdy czytelnik wypożyczający książkę otrzyma ulotkę o tematyce antytotoniowej dostarczające wiedzę m. in. na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów na zdrowie dzieci czy informacji na temat e-papierosów.