W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania

19.09.2023

Grzyby

W całej Polsce jak i powiecie leszczyńskim rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów. To znakomita forma aktywności fizycznej oraz wypoczynku na łonie natury. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na walory smakowe i aromatyczne. Są pokarmem mało kalorycznym oraz dostarczają organizmowi ludzkiemu mikroelementy, witaminy oraz sole mineralne. Oprócz związków odżywczych niektóre gatunki grzybów zawierają także substancje toksyczne, które mogą spowodować śmiertelne zatrucia. Należy umieć odróżnić grzyby jadalne od grzybów trujących lub niejadalnych.

W Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Lesznie jest możliwość skorzystania z darmowych porad, konsultacji grzyboznawców oraz uzyskania atestu na grzyby świeże od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 14.00.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U 2011 Nr 115, poz. 672 r), każdy sprzedawca grzybów powinien posiadać specjalny atest wystawiony przez klasyfikatora – osobę, która ukończyła specjalistyczny kurs i otrzymała świadectwo od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej lub grzyboznawcę, który musi posiadać wyższe wykształcenie oraz zdobyć uprawnienia, wydawane tylko przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu działającego z upoważnienia Głównego Inspektora Sanitarnego. W Inspekcji Sanitarnej w Lesznie są pracownicy posiadający uprawnienia grzyboznawcy, którzy wydają atesty.

Grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być sprzedawane wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach tylko posiadając atesty na grzyby.

Wyróżnia się dwa rodzaje atestów na grzyby świeże i suszone.

Wystawiony dokument zawiera informacje o gatunku i pochodzeniu grzybów, obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze 10ºC.

Osoba, która chce sprzedawać grzyby, może również zgłosić się z daną partią świeżych grzybów m.in. do Inspekcji Sanitarnej, które wystawi taki atest.

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}