W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Zdjęcie z podręcznika do programu Ars, czyli jak dbać o miłość?

 

„ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Program edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień

Program ten to nowoczesna edukacja dla młodzieży z zakresu profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa, gdyż w tym kontekście zachowania te mogą być bardzo szkodliwe (FAS, poronienia itp.).

Program jest w Bazie Programów Rekomendowanych od lutego 2018 r., więcej o tym na stronie programów rekomendowanych.

Adresatami programu są uczniowie szkół ponadpodstawowych, następujących typów:

  • szkoły branżowe,
  • licea,
  • technika.  

Celem głównym programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze) przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Cele szczegółowe to:

  • zmniejszenie u uczestników programu niespójności pomiędzy wyznawanymi wartościami (rodzina, przyjaźń, miłość) a stylem życia młodzieży charakteryzującym się znacznym rozpowszechnieniem używania substancji psychoaktywnych,
  • zwiększenie u uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń
    i asertywnego stawiania granic,
  • zwiększenie u uczestników programu wiedzy o konsekwencjach używania substancji psychoaktywnych dla życia rodzinnego i zdrowia prokreacyjnego, i w tym kontekście zmniejszenie wpływu mitów na temat dobroczynnego działania alkoholu na organizm kobiet w ciąży, które utrzymują się w świadomości społecznej.

 

Realizacja programu:

Struktura programu oparta jest na 3 częściach, które mogą być zrealizowane w czasie 6 godzin lekcyjnych (minimum), istnieje możliwość wydłużenia czasu realizacji programu, jednakże górną granicą jest 12 godzin lekcyjnych. Cały program może zostać przeprowadzony w ciągu jednego dnia. W tej kwestii jest duża dowolność. Nie należy natomiast zbyt rozciągnąć w czasie realizacji programu, ponieważ jego oddziaływanie będzie mniejsze.

Części programu:

  • pierwsza - ARS VIVENDI - sztuka życia jest poświęcona zagadnieniom konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia i życia,
  • druga ARS AMANDI - sztuka kochania jest poświęcona omówieniu konsekwencji stosowania substancji psychoaktywnych dla różnych aspektów miłości i związków intymnych kobiety i mężczyzny,
  • trzecia ARS AMANDI - sztuka rodzenia (zdrowego potomstwa) - dotyczy zagadnienia konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia prokreacyjnego i zdrowia potomstwa.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest dokonanie zgłoszenia szkoły poprzez wypełnienie i przesłanie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej deklaracji przystąpienia do realizacji programu.

 

Pomoce dydaktyczne do realizacji programu:

  • podręcznik dla edukatora  - zawierający scenariusze zajęć, wskazówki metodyczne
    i materiały pomocnicze,
  • broszura dla ucznia,
  • ulotka dla rodzica,
  • film "Wieczne dziecko",
  • plakat,
  • prezentacja multimedialna,
  • informacje dostępne pod aktualnymi linkami:

      - zdrowiewciazy.imw.lublin.pl/

      - e-stawiamnazdrowie.imw.lublin.pl

      - e-zdrowiewpracy.imw.lublin.pl

      - szkolenia-zdrowiewciazy.imw.lublin.pl.

Więcej informacji oraz materiały do realizacji programu dostępne są w wersji elektronicznej  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://www.gov.pl/web/gis (zakładka: Co robimy > Oświata > Edukacja > Programy edukacyjne).

 

 

Materiały

ARS - Regulamin
ARS - Regulamin.pdf 0.08MB
ARS - Deklaracja
ARS - Deklaracja.pdf 0.07MB
Sprawozdanie - informacja z realizacji programu ARS, czyli jak dbać o miłość
Sprawozdanie​_-​_informacja​_z​_realizacji​_programu​_ARS,​_czyli​_jak​_dbać​_o​_miłość.doc 0.76MB
{"register":{"columns":[]}}