Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie informuje, że woda w fontannach nie nadaje się do spożycia przez ludzi oraz nie jest przeznaczona do kąpieli
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie informuje, że woda znajdująca się w fontannach nie nadaje się do spożycia przez ludzi oraz nie jest przeznaczona do kąpieli.
W związku z rozpoczynającym się sezonem letnim Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie przypomina, iż woda w fontannach nie jest badana, nie nadaje się do spożycia przez ludzi i nie jest przeznaczona do kąpieli. Woda w fontannach mylnie uważana jest za wodę czystą i bezpieczną dla zdrowia, jednak nie jest nadzorowana, tak jak woda w basenach czy kąpieliskach.
Należy pamiętać, iż z uwagi na ogólnodostępny charakter takich elementów infrastruktury, woda w fontannie może zawierać zanieczyszczenia bakteriologiczne i mechaniczne, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jako otwarty zbiornik, może być nośnikiem szkodliwych drobnoustrojów, pasożytów lub substancji chemicznych działających drażniąco, mogących powodować alergie, zapalenie spojówek, schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych. Z tych samych powodów nie należy poić zwierząt i kąpać ich w takiej wodzie.
Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Wykorzystywanie fontann z otwartymi zbiornikami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tego typu urządzeniach nie jest uzdatniania i dezynfekowania analogicznie jak w przypadku pływalni, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli.
Innego typu zagrożenia mogą wiązać się z fontannami, których elementem jest ogólnodostępny otwarty zbiornik wody, do którego powraca woda z wyrzucanego pod ciśnieniem strumienia. Pozostając w otwartym zbiorniku, może ona podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych miedzy innymi: E. coli, enterokoki jak również w wodzie mogą być obecne wirusy (enterowirusy, norowirus) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium). W przypadku fontanny z systemem recyrkulacji wody nie poddawanej jednocześnie uzdatnieniu ani dezynfekcji mogą one być obecne również w strumieniach wody z fontanny.
Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (m.in. jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuję drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu. Skażenie aerozolu wodnego jest wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, czemu sprzyja temperatura wody wynosząca 25-45 °C, nie stosowanie dezynfekcji wody, brak kontroli narastania biofilmu na wewnętrznej powierzchni instalacji. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest aerozol wodny o średnicy kropel 2,0µm- 5.0 µm, które łatwiej osiągają dystalne odcinki dolnych dróg oddechowych. Ryzyko zakażenia skutecznie minimalizuje okresowa kontrola stanu instalacji wodnej, połączona z usuwaniem ewentualnego biofilmu, utrzymywanie wody na poziomie poniżej 20°C, dezynfekcja wody (związki chloru, promieniowanie UV) właściwe zaprojektowanie fontanny powinno zapewnić także laminarny (nie turbulentny) wypływ wody.
W upalne dni ludzie chętnie wykorzystują wodę z fontann do schłodzenia ciała. Należy mieć jednak świadomość, że wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. Regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w takich urządzeniach nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.
Materiały
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lipnie informuje, że woda znajdująca się w fontannach nie nadaje się do spożycia przez ludzi oraz nie jest przeznaczona do kąpieli.nr_2.jpg 0.20MB