W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kąpieliska

Gdzie można się bezpiecznie kąpać?

Bezpieczna rekreacja związana z kąpielą w wodach powierzchniowych jest możliwa w przypadku korzystania z kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Badania jakości wód śródlądowych i przybrzeżnych prowadzone są przez właściwe stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz organizatorów takich miejsc wyłącznie w sytuacji kiedy uzyskały one status kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

Wykaz wszystkich kąpielisk w sezonie kąpielowym znajduje się na stronie internetowego serwisu kąpieliskowego. Lista miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli znajduje się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego – w sekcji Może Ci się przydać: https://gis.gov.pl/kategoria/wypoczynek/formy-wypoczynku/kapielska-i-plywalnie/ . Jakość wody we wszystkich kąpieliskach w Europie można natomiast sprawdzić na stornie Europejskiej Agencji Środowiska: https://www.eea.europa.eu/themes/water/interactive/bathing/state-ofbathing-Waters.

Czym się różni kąpielisko od miejsca wykorzystywanego do kąpieli?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.), przez kąpielisko rozumie się wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych. Wymagania w zakresie ustanawiania kąpielisk wskazana są w art. 37 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Natomiast przez miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli rozumie się wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, niebędący kąpieliskiem i wykorzystywany do kąpieli. Miejsce funkcjonuje przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym. Wymagania w zakresie ustanawiania miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli wskazane są art. 39 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

 

{"register":{"columns":[]}}