Zadania poszczególnych sekcji
SEKCJA NADZORU PRZECIWEPIDEMICZNEGO
Do zakresu działania Sekcji należy zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych zakażeń u ludzi przez:
- rejestrowanie chorób zakaźnych i pasożytniczych, rozpoznawanie i śledzenie sytuacji epidemiologicznej, dokonywanie okresowych analiz sytuacji epidemiologicznej,
- podejmowanie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych celem unieszkodliwienia źródła zakażenia i przecięcia dróg szerzenia,
- zwalczanie i opracowywanie ognisk epidemicznych,
- sprawowanie nadzoru epidemicznego nad chorymi i nosicielami, oraz nadzoru nad osobami pokąsanymi przez zwierzęta,
- sprawowanie nadzoru nad warunkami higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne oraz nad dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją w zakładach opieki zdrowotnej,
- nadzorowanie realizacji Programu Szczepień Ochronnych, organizowanie szczepień akcyjnych, prowadzenie magazynu szczepionek, dystrybucja szczepionek do świadczeniodawców wykonujących szczepienia ochronne w ramach w/w programu,
Sekcja Nadzoru Nad Obiektami Komunalnymi
W ramach nadzoru prowadzone są kontrole stosowania i przestrzegania przepisów sanitarnych w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed wpływem czynników szkodliwych lub uciążliwych, a w szczególności, w celu zapobiegania powstaniu chorób zakaźnych.
Wykonywane zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego środowiska:
- nadzór nad realizacją monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- nadzór i kontrola stanu sanitarno-porządkowego kąpielisk i jakości wody przeznaczonej do kąpania,
- nadzór i kontrola stanu sanitarno-technicznego i jakości wody w basenach,
- nadzór na zakładami ochrony zdrowia
- nadzór nad obiektami użyteczności publicznej, tj. hotelami, obiektami wczasowo-wypoczynkowymi, ustępami publicznymi, obiektami sportowymi, domami kultury, kinami, cmentarzami, zakładami fryzjerskimi i kosmetycznymi, solariami, aptekami itp.
Inne realizowane zadania to:
- przeprowadzanie wizji lokalnych związanych z interwencjami mieszkańców,
- wydawanie opinii sanitarnych w sprawie zabezpieczenia właściwych warunków higienicznych podczas imprez masowych,
- opracowywanie opinii sanitarnych dotyczących obiektów hotelarskich,
- opracowywanie opinii sanitarnych o spełnieniu wymogów fachowych i sanitarnych przez obiekty służby zdrowia,
- wydawanie zezwoleń na przewóz i ekshumację zwłok, nadzór nad ekshumacjami.
Sekcja Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia, Przedmiotów Użytku i Kosmetyków
-
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem prawidłowych warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, kosmetyków oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
-
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa żywności w zakładach żywienia zbiorowego.
-
Pobieranie próbek środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością do badań laboratoryjnych w ramach urzędowej kontroli i monitoringu w celu sprawdzenia przestrzegania przez przedsiębiorców kryteriów bezpieczeństwa żywności.
-
Podejmowanie działań w systemie RASFF i RAPEX celem wycofania z obrotu żywności niewłaściwej jakości zdrowotnej, niebezpiecznych kosmetyków oraz materiałów i wyrobów kontaktujących się z żywnością.
-
Podejmowanie działań zapobiegających zatruciom pokarmowym, chorobom zakaźnym i cywilizacyjnym.
-
Wydawanie decyzji w sprawie zatwierdzenia zakładów zajmujących się produkcją i wprowadzaniem do obrotu żywności pochodzenia niezwierzęcego zlokalizowanych na terenie działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lipnie.
-
Prowadzenie granicznej kontroli sanitarnej towarów (żywności pochodzenia niezwierzęcego, przedmiotów użytku) przywożonych z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej i wydawanie świadectw jakości zdrowotnej.
-
Organizowanie, prowadzenie i uczestniczenie w szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych związanych z bezpieczeństwem żywności.
Sekcja Nadzoru Środowiska Pracy i Chemikaliów
Do zakresu działania Sekcji Nadzoru Środowiska Pracy i Chemikaliów należy nadzór nad warunkami zdrowotnymi środowiska pracy w celu ochrony zdrowia pracowników przed wpływem czynników szkodliwych i uciążliwych, zwłaszcza w zakresie zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy tj.:
- kontrola warunków higieniczno-sanitarnych w zakładach pracy,
- przeprowadzanie oceny narażenia zawodowego pracowników narażonych na działanie czynników chemicznych, fizycznych, biologicznych, rakotwórczych i mutagennych,
- nadzór nad
a) produkcją, wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem w działalności zawodowej substancji chemicznych,
b) wprowaadzaniem do obrotu produktów biobójczych i substancji czynnych stosowanych w produktach biobójczych oraz ich stosowaniem w działalności zawodowej,
c) wprowadaniem do obrotu i stosowaniem w działalności zawodowej prekursorów kategorii 2 i kategorii 3,
d) wprowadzaniem do obrotu detergentów,
e) zakazem wytwarzania i wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych,
f) czynnikami biologicznymi w środowisku pracy,
g) przestrzeganiem przepisów dotyczących wymagań określonych w przepisach o zawartości niektórych substancji w dymie tytoniowym,
- kontrola przestrzegania przepisów i zasad bhp podczas prac usuwania bądź zabezpieczania wyrobów zawierających azbest,
- nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wymagań określonych w przepisach o zawartości niektórych substancji w dymie tytoniowym.
Prowadzenie postępowania w sprawach chorób zawodowych oraz opracowywanie decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej stwierdzenia.
Udzielanie porad i informacji w zakresie zapobiegania i eliminowania negatywnego wpływu czynników i zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych na zdrowie pracowników.
Przeciwdziałanie wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.