Komunikat nr 7/24 z dnia 17.09.2024 roku dot. żywności mającej kontakt z wodą powodziową
17.09.2024
- Nie należy spożywać, przetwarzać ani uzdatniać żywności wykazującej cechy zamoczenia.
- Zalecenie to dotyczy żywności niezależnie od miejsca w której się znajduje a mianowicie: gospodarstw domowych; sklepów, hurtowni i zakładów produkujących żywność.
- Nie nadają się do spożycia produkty bez zewnętrznych oznak uszkodzenia przetrzymywane przez dłuższy okres w niewłaściwej temperaturze (wyłączone urządzenia chłodnicze).
- Żywność zalaną, zamoczoną należy zgromadzić w wydzielonym miejscu.
- W sklepach, hurtowniach należy: usunąć wszelkie zanieczyszczenia, osuszyć i przewietrzyć pomieszczenia, umyć i zdezynfekować pomieszczenia.
- Kupując żywność należy zwrócić szczególną uwaga na: wygląd i stan opakowań (zacieki i ślady korozji), czytelność nadruku (etykiety), termin przydatności do spożycia.
- Warzywa, Jarzyny, owoce, które w czasie powodzi były pod wodą - są niezdatne do spożycia.
- W razie niezbędnej konieczności spożywania takich płodów rolnych należy je po dokładnym umyciu wodą zdatną do spożycia długotrwale obgotować.
- Wszelkie wątpliwości związane ze stanem sanitarnym obiektów i dystrybucją żywności należy zgłaszać właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
W związku z zatopieniem niektórych terenów zaleca się:
- na terenach zatopionych korzystać tylko z wody wodociągowej, dowożonej beczkowozami lub wód butelkowanych, ponieważ są pod nadzorem służby sanitarnej.
- Jeżeli nie ma innych wymienionych wyżej możliwości, to pić tylko wodę gotowaną co najmniej 5 minut.
- Nie spożywać żywności o cechach świadczących o jej przemoczeniu.
- Nie spożywać jarzyn i warzyw z upraw zalanych wodą. Jeżeli się musi to tylko dobrze gotowane.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty - zgłosić się do lekarza).
Co należy zrobić po opadnięciu fali powodziowej:
- Ze źródeł wody, które zostały zatopione lub choćby podtopiono należy:
- wypompować wodę, naprawić uszkodzenia, zabetonować ubytki i szpary, wyczyścić, po napełnianiu studni wodą należy ją wydezynfekować, po czym wodę długo odpompowywać.
- badanie wody można wykonać dopiero wtedy, gdy zostaną wykonane wyżej wymienione czynności. Dotyczy to ujęć wodociągowych i studni indywidualnych,
2. Miasto, wieś, osiedle, najbliższe otoczenie doprowadzić do porządku. W pierwszej kolejności usunąć:
- padłe zwierzęta (sposoby i miejsca usuwania padłych zwierząt zostaną wskazane przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego),
- odchody ludzkie i zwierzęce,
- na końcu pozostałe nieczystości.