W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy wiesz, że…?

07.06.2024

Suplementy diety są generalnie uważane za bezpieczne, pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz producenta i nie przekraczają zalecanych dawek.

Na niebieskim tle z dwoma zdjęciami przedstawiającymi tabletki (suplementy diety) napis Czy wiesz, że...? Suplementy diety
  1. Suplementy diety wprowadzane do obrotu muszą być bezpieczne i nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
  2. Mogą zawierać witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, luteinę, probiotyki, prebiotyki oraz produkty pochodzenia roślinnego.
  3. Istnieją ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa żywności, które obejmują również suplementy diety. W Polsce, przed wprowadzeniem suplementu diety do obrotu, przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego.
  4. Niewłaściwe stosowanie suplementów diety, takie jak przekraczanie zalecanych dawek, może stwarzać ryzyko zaburzeń stanu zdrowia.
  5. Suplementy diety powinny być przyjmowane okresowo i tylko w uzasadnionych sytuacjach. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub dietetyka oraz informacji zawartych na etykiecie produktu.
  6. Termin „naturalny” niekoniecznie oznacza „bezpieczny”. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów, szczególnie jeśli przyjmujesz inne leki, masz jakiekolwiek schorzenia lub jesteś w ciąży.
  7. Suplementy diety są tylko dodatkiem do zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Nie zastąpią pełnowartościowego odżywiania ani nie będą leczyć chorób. Świadomy wybór i odpowiedzialne stosowanie suplementów to klucz do ich bezpiecznego używania.
  8. Przekraczanie zalecanych dawek witamin i minerałów może prowadzić do nadmiaru tych substancji w organizmie. Na przykład, nadmiar witaminy A może wpłynąć negatywnie na zdrowie skóry i układu kostnego.
  9. Niektóre suplementy mogą wpływać na działanie innych leków. Na przykład, preparaty z żeń-szeniem mogą zmniejszać skuteczność leków przeciwpadaczkowych.
  10. Składniki suplementów mogą wywoływać reakcje alergiczne lub nietolerancje. Jeśli masz skłonność do alergii, zwracaj uwagę na skład produktu i reaguj na wszelkie niepożądane objawy.
  11. Niektóre suplementy mogą powodować problemy żołądkowe, takie jak biegunka, wzdęcia czy zgaga. Warto obserwować swoje samopoczucie po rozpoczęciu suplementacji.
  12. Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca czy nerek, powinny być ostrożne w stosowaniu suplementów. Niektóre z nich mogą wpływać na przebieg tych schorzeń.
  13. Na opakowaniu suplementów diety musi widnieć informacja „suplement diety”, a także inne dane, takie jak zalecana porcja do spożycia czy ostrzeżenie, aby nie przekraczać tej porcji.
  14. Istnieją zalecenia dotyczące suplementacji w określonych sytuacjach, takich jak ciąża czy dieta wegańska.
{"register":{"columns":[]}}