W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie masz dostępu do wody? Zdezynfekuj ręce

11.07.2023

Mycie rąk to podstawa! Jednak nie w każdych warunkach możemy umyć ręce wodą i mydłem. Czasami konieczna jest dezynfekcja skóry, do której najlepiej użyć żelu antybakteryjnego. Jak wygląda mycie i dezynfekcja rąk za pomocą żelu?

Żel antybakteryjny - kiedy i jak stosować?

Żel antybakteryjny – Co to takiego?

Żel antybakteryjny to preparat, którego używa się w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości umycia rąk wodą i mydłem. Działanie żelu antybakteryjnego do rąk nie jest takie same jak mycie rąk wodą i mydłem i nie może go całkowicie zastąpić. Żel nie zmywa zabrudzeń, jak robi to mydło, więc po jego zastosowaniu możesz wciąż mieć nieprzyjemne uczucie nieświeżych dłoni. Mimo to Twoje ręce będą biologicznie czyste, tj. wolne od drobnoustrojów. Żel antybakteryjny to kosmetyk, którego głównym składnikiem jest alkohol etylowy bądź benzylowy, izopropanol lub propanol. Alkohol stanowi zdecydowaną większość składu żelu – musi być go powyżej 60 procent, inaczej żel może być zupełnie nieskuteczny. Resztę składu stanowią substancje nawilżające, przede wszystkim gliceryna, żel z aloesu, witaminy czy pantenol, które mają za zadanie pielęgnować skórę dłoni.

Dezynfekcja rąk – Na czym polega i kiedy się przydaje?

Słysząc o dezynfekcji rąk, najpewniej myślimy o lekarzach i służbach medycznych, które mają kontakt z chorymi pacjentami. Są jednak sytuacje, w których dezynfekcja dłoni może być potrzebą każdego z nas.

  • W pojazdach komunikacji zbiorowej. Podróżujesz pociągiem, autokarem lub samolotem? Oprócz Ciebie korzysta z nich setki innych pasażerów, a stan i czystość pojazdów nie jest idealna. Nawet jeśli umyjesz ręce w toalecie, to niemal natychmiast jesteś narażony na ponowny kontakt z mnóstwem bakterii.
  • Na wycieczkach, podczas zwiedzania. Kiedy zwiedzasz, nie zawsze łatwo o dostęp do toalety i bieżącej wody. W tym czasie dotykasz wielu obiektów, których przed Tobą dotykały dziesiątki rąk innych turystów. Na wycieczkach co jakiś czas należy więc dezynfekować ręce. Zwłaszcza, jeśli w międzyczasie robisz sobie przerwy na posiłki (np. korzystasz ze street foodu).
  • W obcych pod względem kultury i standardów higieny krajach. Im bardziej egzotyczny w tym rozumieniu kraj, tym większe prawdopodobieństwo złapania choroby układu pokarmowego. To reakcja organizmu na zupełnie nową florę bakteryjną, która panuje w kraju wycieczki. Często dezynfekując ręce, masz szansę zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
  • W sezonach grypowych. Gdy eksperci alarmują, że panuje zwiększona zachorowalność na określone choroby, to mycie i dezynfekcja rąk stają się ważne na co dzień, dla każdego z nas. W tym czasie warto myć ręce zawsze po powrocie do domu z miejsc publicznych, ze szkoły, pracy, po wyjściu z autobusu, tramwaju czy metra. Warto też zawsze nosić przy sobie żel antybakteryjny i stosować w momencie braku dostępu do wody i mydła.

Dezynfekcja polega na usunięciu drobnoustrojów bez użycia wody i mydła. Musisz jednak wiedzieć, że nie w każdej sytuacji żel antybakteryjny zastąpi umycie rąk. Niekiedy pełną skuteczność można osiągnąć tylko poprzez połącznie mycia rąk z dezynfekcją. Takie działanie jest konieczne po skorzystaniu z łazienki czy toalety oraz w przypadku kontaktu z różnymi płynami ustrojowymi.

Dezynfekcję należy przeprowadzać w 10 krokach:

  1. Nałóż preparat antybakteryjny na dłonie. Jeśli wykorzystujesz zawieszony na ścianie dozownik w miejscu publicznym, postaraj się pobrać żel, naciskając na dozownik łokciem.
  2. Trzymaj preparat w zagłębieniu dłoni. Zanurz w nim opuszki wszystkich palców drugiej dłoni na 5 sekund, by zneutralizować drobnoustroje pod paznokciami.
  3. Teraz rozprowadź preparat na całej dłoni. Wcieraj go okrężnymi ruchami, aż całkiem się wchłonie.
  4. Nałóż łokciem żel w zagłębienie przeciwnej dłoni. W ten sam sposób odkaź pozostałe paznokcie.
  5. Rozetrzyj żel na całej dłoni.
  6. Potrzyj kilka razy dłońmi jedna o drugą, jak przy rozcieraniu mydła.
  7. Potrzyj grzbiety obu dłoni, z uwzględnieniem przestrzeni między palcami.
  8. Ponownie potrzyj wnętrza dłoni, przeplatając palce i tym samym ponownie dezynfekując miejsca miedzy nimi.
  9. Otwórz prawą dłoń, lewą złóż w pięść. Potrzyj kilka razy pięścią w zagłębieniu prawej dłoni. To samo zrób z lewą ręką.
  10. Obejmij kciuk prawej dłoni i potrzyj go ruchem obrotowym. Tak samo zrób z lewym kciukiem.

Żel antybakteryjny - Przeciwskazania

Żel antybakteryjny to silna, bazująca na alkoholu formuła, dlatego też nie w każdym przypadku powinniśmy po nią sięgać. Jeśli masz podrażnioną skórę lub popękane dłonie – zdecydowanie odradzamy nakładanie na nie żelu! Nie tylko możesz spodziewać się piekących rąk, ale także pogorszenia się już obecnych podrażnień.  Zbyt częste stosowanie żelu także jest niewskazane. Skóra rąk potrzebuje troski, a częste mycie i dezynfekcja może ją wysuszać.

{"register":{"columns":[]}}