W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postępowanie w ostrych zatruciach fosforowodorem

04.12.2024

Preparaty wydzielające fosforowodór stosowane do fumigacji, czyli niszczenia szkodników to bardzo toksyczne środki ochrony roślin. Zabiegi z ich użyciem prowadzone nieumiejętnie, bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Preparaty wydzielające fosforowodór stosowane do fumigacji.

Pestycydy wydzielające fosforowodór, zawierające fosforki  (glinu, wapnia, cynku), mogą być przyczyną ciężkich zatruć. Produkty te są dostępne w sprzedaży internetowej i zyskują na popularności także wśród niewykwalifikowanych użytkowników. Są używane m.in. do fumigacji (metody polegającej na zastosowaniu gazów w celu eliminacji szkodliwych organizmów) magazynów, statków, siedlisk szkodników. W przeciwieństwie do typowo stosowanych wcześniej w Polsce środków do zwalczania gryzoni stanowią wysokie zagrożenie także przy ekspozycji wziewnej.

Toksyczne działanie

Fosforowodór działa drażniąco na drogi oddechowe i płuca, co może poradzić do skurczu oskrzeli i obrzęku płuc. W przypadku połknięcia fosforków metali działają one żrąco na śluzówkę przewodu pokarmowego – wysokie ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i jego perforacji.

Objawy zatrucia

  • Zatrucia fosforowodorem przebiegają bardzo dynamicznie.
  • Niezależnie od drogi ekspozycji pierwsze pojawiają się zazwyczaj objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, ból w jamie brzusznej. Przy ekspozycji doustnej ze względu na działanie żrące może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego.
  • Układ nerwowy: bóle głowy, pobudzenie, drgawki, śpiączka, rozszerzenie źrenic itd.
  • Układ oddechowy: duszność, tachypnoe, kaszel, skurcz oskrzeli, obrzęk płuc.
  • Układ krążenia: bradykardia lub tachykardia, hiper- lub hipotensja, arytmie nadkomorowe i komorowe, bloki przewodnictwa, ostry zespół wieńcowy, obrzęk płuc, nagłe zatrzymanie krążenia.
  • Powłoki ciała: wiśniowo – sinica (methemoglobinemia), wzmożona potliwość.
  • Krwiomocz, białkomocz, ostra niewydolność nerek.
  • Cechy uszkodzenia wątroby, takie jak żółtaczka, podwyższona aktywność transaminaz, wzrost bilirubiny, nie pojawiają się zazwyczaj wcześniej niż 48-72 godziny od ekspozycji.

W załączeniu publikujemy informacje dla dyspozytorów, zespołów ratownictwa medycznego, SOR dotyczące postępowania w ostrych zatruciach fosforowodorem.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa apeluje o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji nabytych przez osoby nieuprawnione.

Materiały

Postępowanie w ostrych zatruciach fosforowodorem: Podstawowe informacje dla dyspozytorów zespołów ratownictwa medycznego, SOR.
Fosforowodór-informacje.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}