W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja pierwotna produktów pochodzenia niezwierzęcego

Na tle warzyw i narzędzi ogrodniczych na środku znajduje się biały prostokąt z napisem Produkcja pierwotna produktów pochodzenia niezwierzęcego. W dolnej części białego pola znajduje się logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz napis Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Miechowie.

Produkcja pierwotna (lub podstawowa)

Produkcja pierwotna (lub podstawowa) oznacza uprawę roślin w celu pozyskania tzw. produktów pierwotnych. Produkcja pierwotna obejmuje również zbieranie runa leśnego.

Do produktów pierwotnych zaliczamy produkty:

  • pochodzenia roślinnego, czyli zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby uprawne,
  • zbierane w ich naturalnym środowisku (rosnące w warunkach naturalnych): grzyby, jagody, zioła itp.

Sprzedaż bezpośrednia

Sprzedaż bezpośrednia to sprzedaż małych ilości surowców, czyli produktów produkcji pierwotnej do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego. Dostawcami bezpośrednimi są zatem producenci małych ilości żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego, sprzedawanej konsumentowi finalnemu, tj. osobom indywidualnym, np. na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, handlu obwoźnym, jak również lokalnym sklepom i zakładom gastronomicznym (restauracje, bary, stołówki szkolne i inne).

Dostawy bezpośrednie nie dotyczą produktów pierwotnych wprowadzanych do obrotu przez zakład podmiotu działającego na rynku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Rejestracja zakładów prowadzących produkcję pierwotną lub sprzedaż bezpośrednią

Wnioski należy składać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie. Brak złożenia wniosku o zatwierdzanie i/lub wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może skutkować konsekwencjami w postaci kary pieniężnej.

We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres powierzchni upraw, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych oraz zaświadczenie o nadaniu numeru NIP.

Rejestracja (wpis do rejestru zakładów) jest bezpłatna i odbywa się poprzez złożenie wniosku na urzędowym formularzu dostępnym na stronie internetowej  lub bezpośrednio w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie. Nie ma obowiązku rejestracji dla żywności produkowanej, przetwarzanej i przechowywanej w gospodarstwie domowym na potrzeby własne oraz do własnego spożycia w tym gospodarstwie.

Wzory wniosku

Wniosek o wpis do rejestru zakładu

Wniosek składają rolnicy prowadzący działalności w zakresie:

  • dostaw bezpośrednich (produkcja małych ilości surowców do konsumenta lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta, np. sprzedaż przez rolnika małej ilości płodów rolnych na targu),
  • gospodarstw agroturystycznych prowadzących żywienie
  • produkcji pierwotnej (oznacza produkcję, uprawę, prowadzenia sprzedaży. Oznacza także zbieranie runa leśnego).

Szczegółowe informacje można też uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miechowie pod numerem telefonu: (41) 389 04 56 lub (41) 389 04 57.

Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miechowie, przypomina, iż w związku z corocznym sezonem zbiorów owoców miękkich należy zwrócić szczególną uwagę na obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności na etapie produkcji pierwotnej. W ostatnich latach obserwuje się bowiem problem rozprzestrzeniającego się ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A) oraz licznych zakażeń u ludzi na terenie Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny opracował:

"Strategie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w obszarze owoców miękkich"

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy produkcji i sprzedaży bezpośredniej?

Pomieszczenia

Pomieszczenia należy zabezpieczyć przed dostępem szkodników. Ściany, posadzki, sufity, drzwi i okna powinny być w dobrym stanie technicznym oraz łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Okna i drzwi powinny być szczelne. W miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej należy zapewnić wyodrębnione miejsce na sprzęt i środki do czyszczenia i dezynfekcji; co najmniej jedną umywalkę przeznaczoną do mycia rąk, z ciepłą i zimną wodą, zaopatrzoną w środki do mycia rąk i ich higienicznego suszenia; toaletę spłukiwaną wodą, której drzwi wejściowe nie otwierają się bezpośrednio do pomieszczenia, w którym znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, wyposażoną w naturalną lub mechaniczną wentylację; toaletę spłukiwaną wodą, zlokalizowaną w pobliżu miejsca produkcji lub miejsca prowadzenia sprzedaży bezpośredniej oraz wyposażoną w naturalną lub mechaniczną wentylację.

Mycie, dezynfekcja, sprzęt

Miejsca prowadzenia sprzedaży bezpośredniej wymagają starannego czyszczenia i dezynfekcji. Stanowiska do mycia i przygotowania produktów do sprzedaży powinny się znajdować w miejscu wydzielonym i oddalonym od umywalek do mycia rąk. Dezynfekcja drobnego sprzętu, w tym noży, powinna być przeprowadzana w wodzie, w temperaturze nie niższej niż 82 °C lub przy użyciu innej metody zapewniającej podobny skutek. Instalacje, urządzenia i sprzęty mające kontakt z produktami żywnościowymi powinny być wykonane z materiałów wykluczających możliwość zanieczyszczenia tych produktów oraz utrzymywane w dobrym stanie technicznym.

Materiały

Strategia nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w obszarze owoców miękkich
Strategia-nadzoru-nad-bezpieczeństwem-żywności​_(2).pdf 0.98MB
{"register":{"columns":[]}}