Produkcja żywności w warunkach domowych
18.07.2024
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, osoba rozpoczynająca działalność w zakresie produkcji żywnościw pomieszczeniach używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne zobowiązana jest do uzyskaniawpisu do rejestru zakładów prowadzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Miechowie.
Wpis zakładu do rejestru nie podlega opłatom.
Osoba przygotowująca posiłki winna posiadać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Wymagania dla "produkcji żywności w warunkach domowych"
Pomieszczenie kuchenne – najlepiej wydzielone (niepołączone z innymi pomieszczeniami np. salonem) ściany i podłogi wykończone materiałami gładkimi, odpornymi na wodę i wilgoć, łatwymi do umycia.
- punkty wodne, czyli umywalki i zlewy – należy wydzielić punkt mycia sprzętu (blaszki, łyżki, garnki, itp.), punkt mycia rąk, punkt mycia świeżych warzyw, owoców i jaj
- dwie lodówki – jedna lodówka na surowiec (mleko, śmietany, sery) druga na wyrób gotowy (gotowe torty i ciasta). Wskazane jest, aby domowe jedzenie nie było łączone z wyrobem gotowym. Wszystkie środki spożywcze przechowywane tak, aby była zachowana segregacja
- piekarnik,
- dostateczna ilość blatów roboczych
- kuchenka
- osobna szafka na blachy czy też rzeczy używane wyłącznie w ramach produkcji, żeby rzeczy „roboczych” nie mieszać z domowymi.
Należy wydzielić miejsce do mycia i dezynfekcji jaj (zlew do mycia, urządzenie do wyparzania (garnek i sitko, do którego wkłada się jajka i zanurza we wrzątku na kila sekund) oraz blat roboczy.
Należy opracować instrukcje dobrej praktyki higienicznej, w których opisane są zasady jaki są stasowane w celu utrzymania higieny. Należy opracować instrukcje z zakresie:
- higieny osobistej i stanu zdrowia osób wykonujących prace w procesie produkcji i w obrocie żywnością,
- procesów mycia i dezynfekcji,
- zaopatrzenia w wodę,
- usuwania odpadów i ścieków,
- kontroli zabezpieczenia przed szkodnikami,
- kwalifikacji i szkoleń pracowników,
- konserwacji maszyn i urządzeń.
Podczas przygotowywania żywności nie wolno przygotowywać posiłków dla domowników.
Podczas przygotowywania żywności w pomieszczeniu kuchennym nie powinny znajdować się osoby postronne (rodzina, dzieci), a także zwierzęta!
Jeśli jest dowóz surowców do domu, to należy zarejestrować również samochód. Gotowe wyroby mogą też być odbierane przez klienta.
Główny Inspektor Sanitarny opracował poradnik dla produkcji żywności w warunkach domowych – dostępny na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.