W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego

15.07.2023

Brzmi dziwnie, prawda? Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu rzeczy, na które pozwalają nasze telefony i smartfony? A jednak internauci na całym świecie już od kilkunastu lat nawołują do wyłączenia komórki na 24 godziny w dniu 15. lipca.

Dzień bez telefonu

Jeszcze 20 lat temu telefon komórkowy był produktem dla wybranych. Dziś z przenośnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety, korzysta niemal każdy z nas. Choć zwykle nie spędzamy długich godzin na rozmowach telefonicznych, współczesne smartfony służą już nie tylko do komunikacji z najbliższymi. To wielofunkcyjny aparat, który pozwala wygodnie łączyć obowiązki domowe, zawodowe i pasje. Dzień bez smartfona, którego zapomnieliśmy zabrać z domu, wydaje się być trudny do zrealizowania. Telefon służy nam we współczesnym świecie do wykonywania połączeń, dokonywania transakcji płatniczych, zastępuje portfel z kompletem dokumentów. W telefonie przechowujemy ulubione zdjęcia i skany dokumentów. Co więcej, możemy obejrzeć na nim film, posłuchać ulubionej muzyki, a gdy przyjdzie taka potrzeba – umówić się na wizytę do lekarza.

FOMO. Czy to już choroba?

Dwie godziny poza internetem. Tymczasem ktoś mógł zamieścić coś na Twojej tablicy na Facebooku. Więc szybko włączasz internet na smartfonie i sprawdzasz powiadomienia. Jeśli nie ma połączenia, irytujesz się. Czy to Cię dotyczy? To charakterystyczne zachowanie dla ery cyfrowej. Znane jest jako FOMO (od angielskiego: "fear of missing out”, strach przed przegapieniem). Zespół FOMO objawia się w podenerwowaniu, które odczuwamy, kiedy jesteśmy odłączeni od sieci społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Uspokaja nas sprawdzenie powiadomień. Osoby z syndromem FOMO nie tylko ciągle sprawdzają, czy nie wydarzyło się coś, co mogłoby umknąć ich uwadze. Czują też potrzebę dzielenia się w mediach społecznościowych najdrobniejszym wydarzeniem ze swojego życia – wrzucają zdjęcia jedzenia serwowanego w nowej, modnej knajpie, zdają relację z sobotniej imprezy, czy wyjazdu za miasto.

Telefon – źródło bakterii i zarazków

Smartfonów używamy praktycznie wszędzie i w różnych warunkach atmosferycznych – w domu, w pracy, na dworze, latem, podczas mrozów, w toalecie, w łazience czy też  w kuchni. To sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i innym ustrojstw, które w większości przypadków nie są korzystne dla naszego zdrowia. 18 razy więcej bakterii niż na klamce i desce klozetowej – tyle może gromadzić się na telefonie! Skąd tyle bakterii na ekranach smartfonów i tabletów? Powód jest prosty: w ciągu dnia dotykamy różnych rzeczy, a przez to przenosimy bakterie na urządzenie. Większość jest potencjalnie niegroźna, ale zdarzają się paciorkowce, gronkowce czy nawet pałeczki okrężnicy (E. Coli). Oprócz tego na ekran trafiają niewidoczne gołym okiem pozostałości pyłów i różnych substancji. A że urządzenia wytwarzają sporo ciepła, sprzyja to intensywnemu namnażaniu się zwłaszcza bakterii. Dlatego tak istotne jest to, by telefon czyścić codziennie i przede wszystkim właściwie. W ten sposób zadbamy o własne zdrowie, a przy okazji nie uszkodzimy urządzenia.

Jak zaplanować dzień bez telefonu?

Dzień bez telefonu – oto kilka propozycji na ciekawy i pełen inspiracji dzień offline!

  1. Stań się bardziej uważny!

Dzień bez telefonu komórkowego może być najlepszą okazją do treningu uważności. Ta praktyka jest coraz bardziej popularna wśród przedszkolaków lub małych dzieci, a przecież i nam – dorosłym – przyda się umiejętność zauważania szczegółów i dostrzegania detali. Zostaw telefon w domu i wyjdź na krótki spacer. Może to być wizyta w osiedlowym warzywniaku lub przechadzka pieszo do pracy. Postaraj się zapamiętać z tego okresu jak najwięcej szczegółów – zwróć uwagę, jak pachnie powietrze w parku, który mijasz każdego dnia w drodze do biura. Zauważ, jak zmieniają się liście na drzewach i które kwiaty zaczynają kwitnąć. Spróbuj wypatrzeć w koronach drzew kilka gatunków ptaków – te drobne detale pomogą Ci rozwijać poszczególne zmysły i poczuć głębiej piękno otaczającego świata.

  1. Relaks dla ciała

Odpoczynek od nowych technologii z łatwością połączysz z dbaniem o własne ciało. Możesz zaplanować całodzienną wizytę w centrum odnowy biologicznej, udać się na konsultację do masażysty lub wykonać manicure u kosmetyczki. Wiele takich miejsc proponuje całodzienne pobyty, w trakcie których możesz połączyć relaks z zabiegami upiększającymi, wizytą u fryzjera lub treningiem sportowym.

Jeżeli trudno Ci zapomnieć o telefonie i czujesz nieodzowną potrzebę stałego zerkania w ekran, wybierz miejsce, w którym panuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Na basenie czy saunie zostawisz telefon w swojej szafce i tak jak pozostali goście, będziesz mieć czas na odetchnięcie w ciszy, a nawet krótką drzemkę. Spokojna muzyka, delikatne światło, czy zapach wonnych olejków to dodatkowe elementy, które pomogą Ci uspokoić myśli, odstresować się i zyskać więcej energii do dalszego działania.

  1. Sport to zdrowie

Gdy większość swojego dnia spędzasz w pracy przed ekranem komputera, zrezygnowanie przynajmniej na kilka godzin z komórki to lekarstwo dla Twojego ciała. Siedząca pozycja nie służy naszym oczom, bolą nas plecy, łatwiej o nadwagę, ból szyi i barków. Długotrwałe użytkowanie smartfona tylko pogłębia te dolegliwości. Zatem – czas na zdrową aktywność! Dzień bez telefonu komórkowego warto przeznaczyć na znalezienie nowej pasji. Być może po wielu latach uda Ci się wrócić do ulubionych treningów, wybrać się na basen lub posmakować zupełnie nietypowego rodzaju sportu. Nie bój się eksperymentować – interesujący może być nordic walking, udział w zajęciach jogi lub uczestnictwo w zajęciach dla seniorów. Oprócz lepszej kondycji, przypływu energii i szansy na zrzucenie zbędnych kilogramów, zyskujesz okazję do poznania innych amatorów sportu i zawiązanie wspaniałych przyjaźni!

  1. Kiedy ostatnio robiłeś coś pierwszy raz w życiu?

W natłoku codziennych obowiązków wyjątkowo łatwo jest zapomnieć o sobie, swoich pasjach i przyjemnościach. Młodzi ludzie lubią eksperymentować i poznawać nowe rzeczy. Im jesteśmy starsi, tym częściej pasja odkrywania nieznanych miejsc czy próbowania nietypowych smaków zaczyna w nas słabnąć. A gdyby tak właśnie w dniu bez telefonu dać się zaskoczyć na nowo?

Przypomnij sobie, o jakiej rzeczy marzyłeś, będąc dzieckiem? Może chciałeś skoczyć ze spadochronem? Planowałeś jako nastolatek spędzić cały dzień w kinie na maratonie filmowym lub zastanawiałeś się nad nauką gry na instrumencie, ale nie mogłeś znaleźć nauczyciela? Nie zwlekaj! Być może te kilka godzin dla siebie pozwoli Ci odkryć nowe zdolności, zmotywuje Cię do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń i nauczy Cię na nowo cieszyć się z drobnych rzeczy.

  1. Wycieczka do Kopalni

Bardzo atrakcyjną formą spędzenia dnia bez komórki jest wycieczka w miejsce, w którym… zasięg jest ograniczony! To propozycja zwłaszcza dla tych osób, które mimo wielkich chęci, stale myślą o sprawdzeniu skrzynki mailowej lub swojego profilu w mediach społecznościowych. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Zasięg w tym miejscu znajdziesz tylko w części przeznaczonej na odpoczynek dla turystów – podczas zwiedzania nie będziesz mógł skorzystać z internetu w telefonie. W podziemiach wielickiej kopalni czeka Cię mnóstwo atrakcji – to przede wszystkim możliwość zwiedzenia dawnych wyrobisk górniczych, w których wiele lat temu wydobywano sól. Dla starszych i młodszych będzie to nietypowa lekcja historii, połączona z pobytem w wyjątkowym na skalę europejską miejscu. Zwiedzanie Kopalni można też połączyć z wizytą w uzdrowisku lub tężni, a także zwiedzaniem okolicznych terenów – każdy z członków rodziny znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując dzień bez telefonu jest możliwy!

Nie umiesz sobie wyobrazić kilku godzin bez stałego kontaktu z bliskimi i znajomymi? Czasami nawet chwila samotności jest nam potrzebna, by odpocząć i zebrać myśli. Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego nie musi być obchodzony 15 lipca – możesz go świętować na urlopie, zaplanować beztroski czas z dziećmi albo zdobyć nową umiejętność dzięki cyklicznym zajęciom offline. Każda okazja jest dobra, by celebrować małe przyjemności – dzięki temu wzmacniamy relacje z bliskimi, uczymy się troszczyć o swoje ciało i umysł, zauważamy piękno otaczającego świata i mamy więcej chęci do działania. Odłóż telefon na półkę i ciesz się chwilą – właśnie teraz jest czas, aby być szczęśliwym!

{"register":{"columns":[]}}