W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Gruźlicy 2023

24.03.2023

24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. W tym roku przebiega pod hasłem: Tak! Możemy zwalczyć gruźlicę (Yes! We can end TB).

gruźlica

Co to jest gruźlica?

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Może zaatakować praktycznie każdy narząd (np. gruźlica węzłów chłonnych, gruźlica stawów i kości, bardzo groźna gruźlica opon rdzeniowo-mózgowych u dzieci) lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana). Statystycznie najczęściej jednak gruźlica atakuje płuca.

Gruźlica należy do najczęstszych chorób zakaźnych na świecie i stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Występuje we wszystkich krajach i grupach wiekowych. Choroba ta jest uleczalna i można jej zapobiegać.

Najczęstsze objawy gruźlicy - jak rozpoznać gruźlicę?

U wielu pacjentów gruźlica może nie dawać żadnych objawów, a jej wykrycie może być przypadkowe. W zależności od zaatakowanego narządu, objawy mogą być zróżnicowane. Jednak jedną z najczęściej diagnozowanych odmian choroby jest gruźlica płucna, dlatego dominują objawy związane z dolnymi drogami oddechowymi. Gruźlica objawy to:

  • stany podgorączkowe;
  • kaszel, który trwa co najmniej 3 tygodnie;
  • nocne poty;
  • duszności;
  • krwioplucie;
  • utrata masy ciała;
  • bóle w klatce piersiowej;
  • męczliwość;
  • ogólne osłabienie. 

Jak widać, objawy gruźlicy płucnej (choroba suchoty) są dość charakterystyczne i poważne, dlatego w przypadku takich dolegliwości konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Szczepionka na gruźlicę najczęściej podawana na świecie.

Gruźlica jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. W Polsce zapadalność na gruźlicę jest średnia, a wszystko za sprawą szczepień, które są obowiązkowe dla dzieci w okresie noworodkowym. Szczepionka BCG jest podawana tuż przed wypisaniem dziecka ze szpitala. Jest w pełni bezpieczna i uznawana jest za jedną z najczęściej podawanych szczepionek na świecie. Odkąd została wprowadzona w w 1921 roku, przyjęło ją już około 3 miliardów ludzi na świecie. 

Jak zapobiec gruźlicy?

Jedną z najważniejszych metod zapobiegania gruźlicy jest wczesne diagnozowanie choroby i wdrażanie leczenia. Dodatkowo ważne jest poddanie badaniom członków rodziny osoby chorej. Jako że gruźlica jest chorobą, która najczęściej występuje w sytuacji złych warunków życia, należy dążyć do ich poprawy. Ważne jest również, aby stosować szczepienia BCG, unikać nadużywania alkoholu, papierosów, a w czasie kichania, kaszlu i kataru zakrywać buzię. 

{"register":{"columns":[]}}