Unijna kampania #PlantHealth4Life
18.06.2024
15 maja po raz drugi wystartowała kampania #PlantHealth4Life, która prowadzona jest przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisję Europejską (KE). Kampania zwraca uwagę na szczególny związek między zdrowiem roślin, a naszym codziennym życiem. Szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. To właśnie z tego powodu zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość. Wszyscy możemy odegrać ważną rolę w procesie dbania o zdrowie roślin. Dołącz do kampanii #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność.
Dlaczego zdrowie roślin jest ważne?
Rośliny stanowią aż 80% żywności, którą spożywamy na co dzień. Ponadto oczyszczają powietrze, którym oddychamy i pomagają nam walczyć ze skutkami zmiany klimatu dzięki sekwestracji dwutlenku węgla z atmosfery. Gdy rośliny są zdrowe, zapewniają siedliska i źródła pożywienia wielu gatunkom zwierząt, sprzyjając w ten sposób ochronie różnorodności biologicznej i ogólnej stabilności naszego ekosystemu. Chroniąc rośliny, chronimy życie.
Wpływ na gospodarkę
Zdrowie roślin ma kluczowe znaczenie dla wydajności produkcji rolnej, w tym dla wytwarzania żywności. Warto pamiętać, że rośliny wpływają na dostępność żywności na dwa sposoby – bezpośrednio, gdy sami spożywamy rośliny, a także pośrednio, gdy wykorzystujemy je jako paszę dla zwierząt hodowlanych. Choroby i szkodniki roślin mogą niszczyć uprawy, prowadząc do zmniejszenia plonów i zwiększenia kosztów produkcji ponoszonych przez rolników. To z kolei może skutkować wyższymi cenami żywności dla konsumentów i potencjalnie powodować niedobory żywności, wpływając na całą gospodarkę.
Zdrowie roślin jest również ściśle powiązane z handlem międzynarodowym. Wraz z transportami roślin choroby i szkodniki mogą trafiać do kolejnych państw – takie zdarzenia mogą zakłócać handel oraz powodować poważne straty gospodarcze. Ochrona zdrowia roślin poprzez surowe przepisy importowe i certyfikaty pomaga chronić lokalne rolnictwo i zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodników.
Odpowiedzialne ogrodnictwo
Gdy stosujesz odpowiedzialne techniki ogrodnicze, pomagasz w ochronie zdrowia roślin, tym samym wpływając pozytywnie na swoje życie, a także swoją społeczność
i środowisko.
Wybór odpowiednich roślin do ogrodu to jeden z głównych czynników, który wpływa na ich zdrowie oraz dobrostan w dłuższej perspektywie. Przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak nasłonecznienie, rodzaj gleby i zapotrzebowanie na wodę.
Regularne zwalczanie szkodników ma kluczowe znaczenie, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i dbania o optymalne zdrowie roślin. Choć niektóre szkodniki i choroby nie są widoczne od razu, warto obserwować rośliny i zwalczać wszelkie potencjalne zagrożenia, gdy tylko je zauważysz.
Jeśli kupujesz rośliny w Internecie i zdarza ci się robić zakupy poza granicami Unii Europejskiej, nie zapomnij zapytać o świadectwo zdrowia roślin – świadectwo fitosanitarne. Gdy wymieniasz się roślinami i nasionami z innymi ogrodnikami, spytaj
o ich pochodzenie. Pamiętaj, że wszystkie rośliny pochodzące spoza UE powinny mieć stosowne dokumenty.
Wskazówki, o których warto pamiętać:
- Odpowiedzialne korzystanie z wody: Zoptymalizuj zużycie wody dzięki wydajnym metodom nawadniania, takim jak nawadnianie kropelkowe lub zbieranie wody deszczowej.
- Zintegrowana ochrona przed szkodnikami (IPM): Stosowanie tego podejścia umożliwia hodowcom skuteczne zwalczanie szkodników, zmniejszając zależność od szkodliwych pestycydów i sprzyjając powstawaniu zrównoważonych ekosystemów.
- Ograniczanie odpadów, ponowne wykorzystywanie, recykling: Ogranicz wytwarzanie odpadów poprzez ponowne wykorzystanie materiałów, stosowanie zrównoważonych opakowań i wdrażanie ekologicznych praktyk ogrodniczych.
- Bądź na bieżąco: z najnowszymi technikami ogrodniczymi, zagadnieniami dotyczącymi zdrowia roślin i zrównoważonymi praktykami.
Więcej informacji o kampanii na stronie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), a także na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Autor: Magdalena Wolska, Sekcja Nadzoru Higieny Pracy
Materiały
Broszura kampanii #PlantHealth4LifeBroszura_kampanii_#PlantHealth4Life.pdf 0.49MB Plakat kampanii #PlantHealth4Life
Plakat_kampanii_#PlantHealth4Life.pdf 0.23MB