W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w fontannach

24.06.2024

Kiedy dokuczają nam upały szukamy szybkiego sposobu na ochłodzenie. Należy jednak pamiętać, że woda z fontanny nie nadaje się do spożycia, a kąpiel w niej może być niebezpieczna!

Zdjęcie miejskiej fontanny

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.

W upalne dni niektórzy przygotowują się do kąpieli w fontannie jak do wycieczki na basen czy nad jezioro - stój kąpielowy, klapki, ręcznik. choć najczęściej korzystają z nich rodziny z małymi dziećmi, które postanowiły ochłodzić się podczas spaceru. Podczas gdy dorośli siedzą na ławeczkach i odpoczywają, maluchy skaczą i pluskają się w wodzie. To dla nich z pewnością świetna zabawa, bo komu w dzieciństwie takie przygody nie sprawiały frajdy? Czasem jednak rodzic może za taką kąpiel słono zapłacić - i nie chodzi o mandat, ale zdrowie dziecka, bo nad jakością wody w fontannach nikt nie prowadzi nadzoru.

W urządzeniach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może się w nich znajdować kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, Salmonelli, pałeczki Legionella, bakterie kałowe np. E. coli, Enterokoki.

Mogą one powodować:

  • reakcje alergiczne w postaci wysypki;
  • grzybice stóp lub inne choroby skóry;
  • zapalenia spojówek;
  • zapalenia uszu;
  • ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami Legionella;
  • schorzenia dróg oddechowych;
  • zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków;
  • zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych;
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami Escherichia coli.

Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:

  • zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
  • bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.

Kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}