W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żywność Wzbogacona

14.11.2024

Żywność wzbogacana jest powszechnie spożywana, jednak zdecydowanie lepiej stosować naturalne składniki, które są bardziej wartościowe od żywności wzbogaconej.

Symbole witamin oraz napis Żywność Wzbogacona

Pełnowartościowa i zróżnicowana dieta w normalnych warunkach powinna dostarczyć nam wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia, w ilościach pokrywających dzienne zapotrzebowanie.

Niestety z ostatnich obserwacji wynika, że skład racji pokarmowej u dużego odsetka osób nie jest prawidłowo zbilansowany pod względem zawartość składników odżywczych jak i wartości energetycznej.

Spożycie niektórych składników spożywczych przekracza znacznie normy, a jednocześnie dieta niektórych grup populacji charakteryzuje się niedoborami innych składników odżywczych tj: witaminy B1, B2, B6, B12 i kwas foliowy oraz składników mineralnych jak żelazo, jod, wapń, magnez, cynk. Do grup ryzyka narażonych na niedobory należą kobiety ciężarne, sportowcy, osoby starsze, a także dzieci i młodzież.

Żywność wzbogacona to produkty, do których dodano jeden lub klika, niezbędnych dla organizmu człowieka,  składników odżywczych niezależnie od tego czy występuje naturalnie w nim czy też nie.

Głównym celem produkowania takiej żywności jest przede wszystkim zapobieganie i korygowanie niedoborów składników odżywczych oraz związanej z tym poprawy stanu zdrowia w całych populacjach lub określonych grupach ludności. Wzbogacanie żywności ma również na celu przywrócenie ilości naturalnie występujących w produkcie składników odżywczych i wyrównanie start zachodzących podczas procesu jego wytwarzania.

Przykłady żywności wzbogaconej skierowanej do określonych grup:

dzieci:

  • mleko modyfikowane w witaminę D i wapń, co wspiera rozwój kości
  • płatki śniadaniowe z dodatkiem żelaza i witamin z grupy B

kobiety w ciąży:

  • suplementy diety zawierające kwas foliowy, żelazo i jod
  • wzbogacone produkty mleczne z dodatkiem witamin A i D

seniorzy:

  • żywność wzbogacona w białko i witaminę B12, wspierająca zdrowie kości i układu nerwowego
  • produkty mleczne wzbogacone w witaminę D oraz wapń

osoby na diecie wegańskiej/wege:

  • mleko roślinne z dodatkiem witaminy B12, wapnia i witaminy D
  • produkty sojowe z dodatkiem żelaza i witamin z grupy B

sportowcy:

  • batoniki energetyczne z dodatkiem białka oraz witamin i minerałów wspierających regenerację.

W Polsce występują dwa rodzaje produktów, które są obowiązkowo wzbogacane witaminami lub składnikami mineralnymi w ilościach ściśle regulowanych przepisami ( Rozporządzenie (WE) nr 1925/2006). Mowa tu o soli kuchennej z dodatkiem jodanu potasu (sól jodowana) oraz margaryny o normalnej i obniżonej zawartości tłuszczu oraz mixy tłuszczowe (z wyjątkiem masła i określonych produktów pochodnych) wzbogacane w witaminę A i D.

Celem  wprowadzanie takich produktów jest zwalczanie masowych niedoborów w określonej populacji stwierdzonych w badaniach epidemiologicznych i objawiających się symptomami klinicznymi i subklinicznymi.

Żywność wzbogacona daje nam możliwości niwelowania niedoborów składników odżywczych, a w konsekwencji redukcji ryzyka rozprzestrzeniania się określonej choroby na skalę populacyjną.              

{"register":{"columns":[]}}