#latozsanepidem Fontanny
03.07.2023
Za oknem skwar, nic więc dziwnego, że miejskie fontanny cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających możliwie szybkiego sposobu na ochłodzenie ciała podczas upału. Świetna rozrywka dla dzieci, a może ryzyko dla zdrowia? Sprawdź, dlaczego kąpiel w miejskiej fontannie może być niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.
Woda znajdująca się w fontannie nie nadaje się do spożycia! Zagrożenie dla zdrowia może wynikać nie tylko z picia wody z fontanny, lecz także z kąpieli lub zabawy w wodzie oraz przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych za pomocą rąk, lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej. Stojąca lub przepływająca cały czas w tym samym miejscu jest idealnym siedliskiem dla glonów, bakterii, wirusów czy grzybów.
Jako obiekt tzw. małej architektury fontanna miejska to urządzenie wodne spełniające funkcję dekoracyjną i nie jest miejscem przeznaczonym do kąpieli czy rekreacji. Jest to szczególnie istotne zważywszy na fakt, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach. W urządzeniach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się w niej wiele bakterii i grzybów.
Korzystanie wbrew zakazom z wody w miejskich fontannach może być przyczyną np.:
- ostrego zatrucia pokarmowego, biegunek, wymiotów (jeśli dojdzie do przypadkowego napicia się wody lub przeniesienia drobnoustrojów na rękach do jamy ustnej),
- zapalenia spojówek,
- schorzeń dróg oddechowych – w tym zapalenia płuc,
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- legionelozy – tzw. choroby legionistów, gorączki Pontiac,
- stanu zapalnego dróg moczowych i pęcherza,
- chorób pasożytniczych,
- reakcji alergicznych, uczuleń,
- grzybic i innych chorób skóry,
- urazów: skaleczenie, stłuczenie, zwichnięcie, złamanie.