Podstawowe informacje
Nasza misja
Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, zapobieganie powstawaniu chorób oraz promowanie zdrowego stylu życia społeczeństwa poprzez profesjonalną działalność edukacyjną oraz sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego w zakresie zdrowia publicznego w oparciu o analizę ryzyka zagrożenia zdrowia i życia.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu
Jest jednostką budżetową będącą podmiotem leczniczym finansowanym z budżetu państwa. Uprawnienia podmiotu tworzącego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 991 ze zm.), posiada Wojewoda Zachodniopomorski. Pracą Powiatowej Stacji kieruje dyrektor, który jest jednocześnie Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Myśliborzu.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Myśliborzu jest wpisana do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego pod numerem księgi rejestrowej 000000023945.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jest jednostką organizacyjną zapewniającą realizację zadań Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu, którego siedzibą jest miasto Myślibórz. Obszarem działania jest powiat myśliborski.
Państwowa Inspekcja Sanitarna
Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:
- higieny środowiska,
- higieny pracy w zakładach pracy,
- higieny procesów nauczania i wychowania,
- higieny wypoczynku i rekreacji,
- zdrowotnymi żywności, żywienia i produktów kosmetycznych
- higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.
Wykonywanie zadań polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.