Informacja dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny (RHD)
25.01.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, pragnie przypomnieć o zmianach prawnych dotyczących definicji zawartej w art. 3 ust. 3 pkt.29 b ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006r (Dz.U. 2023 poz. 1448) tj.: „rolniczy handel detaliczny" – jest to:
- handel detaliczny polegający na produkcji żywności zawierającej co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym oraz
- zbywaniu żywności, konsumentowi finalnemu, lub zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego,
Zgodnie z definicją rolniczego handlu detalicznego w rozumieniu art. 3 ust. 7 Rozporządzenia (WE) Nr 178/2002, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności tj.:
"handel detaliczny" oznacza obsługę i/lub przetwarzanie żywności i jej przechowywanie w punkcie sprzedaży lub w punkcie dostaw dla konsumenta finalnego.
W związku z powyższym podmiotom dotychczas prowadzącym działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego (RHD) , zarejestrowanym w rejestrze prowadzonym przez tut. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zaleca się zweryfikowanie prowadzonej działalności pod kątem przepisów zawartych w art.3 ust. 3 pkt.29 b przywołanej ustawy i złożenie właściwych wniosków tj.
„Wniosek o dokonanie zmian w rejestrze zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej „ .
Podmioty dotychczas niezarejestrowane powinny złożyć wniosek na wzorze:
„Wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej”
Wnioski można pobrać na stronie i przesłać pocztą elektroniczną na adres e-mail : psse.nowytarg@sanepid.gov.pl, lub złożyć osobiście w tut. Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu, ul. Jana Kazimierza 6, 34-400 Nowy Targ.
Prowadzącym powyżej wykazany rodzaj działalności przypomina się o prowadzeniu działalności zgodnie z wyżej powołanymi wytycznymi oraz zapewnienie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych na plantacjach jak i wdrażanie i stosowanie zasad Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej i Rolniczej (GHP, GMP, GAP), bowiem nieprzestrzeganie warunków higienicznych na plantacjach jest kryterium dyskwalifikującym towar.
Powyższe informacje przekazuje się w celu zwiększenia skuteczności działań zmierzających do wzrostu świadomości podmiotów prowadzących produkcję pierwotną produktów pochodzenia roślinnego oraz rolniczy handel detaliczny.