Oświata zdrowotna i promocja zdrowia
Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.
Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.
Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.
Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:
- palenie tytoniu
- brak lub mała aktywność fizyczna
- niewłaściwa dieta
- nadmierne spożycie soli
Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:
- zakaz palenia w miejscach publicznych
- propagowanie mody na niepalenie
- zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
- tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.
Pracownicy Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia PSSE w Nowym Targu, koordynują realizację następujących programów profilaktycznych:
- Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne” - ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli
- Program „Czyste powietrze wokół nas” - program edukacyjny dla przedszkolaków
- Program „Bieg po zdrowie” - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej
- Program „Trzymaj Formę!” - program edukacyjny o zbilansowanym odżywianiu i aktywności
- Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” - nowoczesna edukacja dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień
- Program „Wybierz życie – pierwszy krok” poświęcony profilaktyce zakażeń wirusem HPV, realizowany we współpracy z Fundacją MSD dla zdrowia kobiet
- Program „Podstępne WZW” – program poświęcony profilaktyce zakażeń HBV i HCV realizowany we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei
- Program „Znamię! Znam je?” program poświęcony profilaktyce czerniaka realizowany we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei
- Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV
Koordynowane i organizowane są działania związane z:
- profilaktyką zażywania nowych narkotyków (dopalaczy),
- Światowym Dniem bez Tytoniu,
- Dniem Rzucania Palenia,
- Światowym Dniem Zdrowia
- Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach
- profilaktyką grypy sezonowej i grypy A/H1N1
- kampanii związanych z bezpiecznym wypoczynkiem letnim i zimowym
- profilaktyką chorób odkleszczowych
- profilaktyką zarażeń pasożytniczych (owsica, wszawica, świerzb, bąblowica itp.)
- profilaktyką wścieklizny
- profilaktyką zatruć grzybami
- profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby (wzw A, B, C)
- profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową
- propagowaniem zasad higieny osobistej
- uświadamianiem zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV