Konferencja „Weź sprawy w swoje ręce. Twoje zdrowie. Twoja siła” - Podsumowanie
16.09.2024
W piątek 13 września w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu odbyła się konferencja „Weź sprawy w swoje ręce. Twoje zdrowie. Twoja siła.!”, dotycząca profilaktyki raka piersi. Organizatorami wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu wraz z Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Urzędem Miasta Nowy Targ. Konferencja zorganizowana została w ramach IV edycji kampanii „Ja już. A Ty?” zainicjowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.
Celem wydarzenia było kształtowanie u młodych ludzi, szczególnie kobiet, właściwych postaw prozdrowotnych, zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki nowotworów oraz promocja zdrowego stylu życia jako kluczowego elementu zapobiegania chorobom nowotworowym. Dodatkowo, wzbogaciliśmy konferencję wykładami z zakresu psychoonkologii, wsparcia psychologicznego pacjentów onkologicznych, a także profilaktyki raka szyjki macicy.
Konferencja była adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, pedagogów, pielęgniarek, położnych, seniorów, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracowników socjalnych i samorządowców oraz koordynatorów szkolnych i uczniów realizujących program edukacyjny „Wybierz Życie Pierwszy Krok”, który koncentruje się na profilaktyce raka szyjki macicy.
Gościem specjalnym wydarzenia był prof.dr hab.n.med. Wojciech Wysocki z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie, który mówił o profilaktyce i nowoczesnym leczeniu oraz odpowiedział na pytanie: „Czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi?”.
W gronie prelegentów znalazła się Jadwiga Janowiak, mgr położnictwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego, która wygłosiła wykład pt. „Monogamia jest w modzie - Wybieram życie”, z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet, ale dzięki profilaktyce, w tym szczepieniom i regularnym badaniom, można znacząco obniżyć ryzyko zachorowania.
Podhalańskie Amazonki, to wyjątkowo zróżnicowana grupa kobiet o najróżniejszych zainteresowaniach, które łączy jedno: zachorowały na raka piersi, a teraz pomagają innym kobietom wygrać walkę, którą same już mają za sobą. Krystyna Iskrzycka Prezes Stowarzyszenia opowiedziała o samobadaniu piersi, które jest niezwykle ważne, ponieważ może pomóc we wczesnym wykryciu zmian w piersiach, w tym nowotworów, takich jak rak piersi. Wczesne wykrycie tego typu zmian znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie. Został wyświetlony film przedstawiający techniki samobadania piersi. Przedstawicielki Stowarzyszenia przygotowały stoisko edukacyjne, przy którym edukowały młodzież w zakresie prawidłowego samobadania piersi.
Anna Kozdra naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Małopolskiego OW NFZ w Krakowie przedstawiła profilaktykę w NFZ, jako nowy sposób na zachęcenie do dbania o zdrowie. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się z jakich programów profilaktycznych mogą skorzystać w ramach NFZ i gdzie szukać informacji. Przedstawicielki Narodowego Funduszu Zdrowia- Delegatura w Nowym Targu przygotowały stoisko informacyjne gdzie można było porozmawiać o profilaktyce
i zdrowym stylu życia, o tym jakie badania profilaktyczne finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia oraz gdzie z nich skorzystać.
Kolejne wystąpienie mgr Patrycji Pawlickiej-Gruszki oraz mgr Ewy Kusy z Centrum Zdrowia Psychicznego PSS im. Jana Pawła II w Nowym Targu, uświadomiło nam, że spotkanie z chorobą nowotworową jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń, które może mieć głęboki wpływ na psychikę osoby chorej, jak również jej najbliższych. Choroba nowotworowa wywołuje intensywne emocje, stres i zmusza do konfrontacji z trudnymi pytaniami dotyczącymi życia, śmierci oraz tożsamości. Z tego powodu, doświadczenie to ma istotny wymiar psychologiczny.
Ostatnią prelegentką była mgr inż. Katarzyna Baczyńska z poradni Dobry Dietetyk, która opowiedziała o żywieniu w chorobach nowotworowych. Żywienie odgrywa kluczową rolę w chorobie nowotworowej, ponieważ odpowiednia dieta wspiera organizm w walce z chorobą, poprawia skuteczność leczenia, zmniejsza skutki uboczne terapii oraz pomaga w utrzymaniu dobrego stanu ogólnego pacjenta.
Podczas konferencji gościliśmy pracowników Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia WSSE w Krakowie z Kierownik Magdaleną Droździk na czele oraz Panią Grażynę Tylkę, przewodniczącą Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym.
Zdrowie kobiet obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących specyficznych potrzeb zdrowotnych kobiet na różnych etapach życia. Mamy nadzieję, że młode kobiety, które wzięły udział w konferencji będą w przyszłości świadomie podchodziły do zdrowia swoich piersi, regularnie będą przeprowadzały samobadanie i poddawały się badaniom profilaktycznym (usg, mammografia), aby móc powiedzieć „Ja już, a ty?”.
Młodzi ludzie, uczestnicząc w takich wydarzeniach, zdobywają wiedzę na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Świadomość zdrowotna odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom, a młodzież, która zrozumie wagę regularnych badań i zdrowego stylu życia, ma większą szansę na wdrażanie tych zasad na co dzień.