Światowy Dzień bez Tytoniu 2023 pt. „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”
31.05.2023
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku, ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Tytoniu brzmi „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu” i ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników tytoniu oraz zachęcenie ich do uprawy zrównoważonych, pożywnych upraw. Kampania będzie miała również na celu ujawnienie wysiłków przemysłu tytoniowego w celu ingerencji w próby zastąpienia uprawy tytoniu zrównoważonymi uprawami, przyczyniając się w ten sposób do światowego kryzysu żywnościowego. Narastający kryzys żywnościowy jest napędzany przez konflikty i wojny, wstrząsy klimatyczne oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19. Przyczyny strukturalne, takie jak wybór upraw, również mają wpływ, a spojrzenie na uprawę tytoniu ujawnia, w jaki sposób przyczynia się ona do zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego:
· Każdego roku na całym świecie pod uprawę tytoniu przekształca się około 3,5 miliona hektarów ziemi. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.
· Uprawa tytoniu wymaga intensywnych zasobów i intensywnego stosowania pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby.
· Grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu mają wówczas mniejszą zdolność do uprawy innych upraw, takich jak żywność, ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby.
· W porównaniu z innymi działaniami rolniczymi, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypas bydła, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.
Jakiekolwiek zyski z tytoniu jako uprawy dochodowej mogą nie zrekompensować szkód wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskich i średnich dochodach. W tym kontekście istnieje pilna potrzeba podjęcia środków prawnych w celu ograniczenia uprawy tytoniu i pomocy rolnikom w przestawieniu się na produkcję alternatywnych upraw żywności.
Przemysł tytoniowy często reklamuje się jako orędownik środków do życia rolników tytoniowych. Jest to dalekie od prawdy. Intensywne obchodzenie się ze środkami owadobójczymi i toksycznymi chemikaliami podczas uprawy tytoniu przyczynia się do złego stanu zdrowia wielu rolników i ich rodzin. Co więcej, nieuczciwe ustalenia umowne z firmami tytoniowymi powodują zubożenie rolników, a praca dzieci, która często jest wpleciona w uprawę tytoniu, koliduje z prawem do edukacji i stanowi pogwałcenie praw człowieka.
Światowy Dzień bez Tytoniu 2023 będzie okazją do zmobilizowania rządów i decydentów politycznych do wspierania rolników w przestawianiu się na zrównoważone uprawy poprzez tworzenie ekosystemów rynkowych dla alternatywnych upraw i zachęcenia co najmniej 10 000 rolników na całym świecie do zobowiązania się do odejścia od uprawy tytoniu.
ŚDbT wciąż stanowi doskonałą okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki i ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Dotyczy to ludzi na całym świecie. Bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie.
Rzucenie palenia może być trudne, ale istnieje wiele powodów, dla których warto rzucić palenie.
Korzyści z rzucenia palenia:
· już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada,
· w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
· w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc,
· w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszności ustępują,
· w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej,
· w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy,
· w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących.
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Papierosy zabijają powoli i początkowo palacz nie odczuwa skutków nałogu a gdy się pojawią często jest już za późno. Lista chorób, które wywołane są nałogowym paleniem papierosów, jest długa:
· choroby układu oddechowego - rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak wargi, rak jamy ustnej, rak krtani, rak tchawicy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, gruźlica.
· choroby układu krążenia: choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze,
· inne choroby: rak: nerki, pęcherza moczowego, przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, choroby oczu, impotencja, upośledzenie płodności.
Zachorowania na powyższe wymienione choroby można znacząco zmniejszyć rzucając palenie i wprowadzając zasady zdrowego stylu życia, co szybko regeneruje nasz organizm.
Zachęcamy do rzucenia palenia a osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy telefonicznej w Poradni Pomocy Palącym
801-108-108
Materiały
https://jakrzucicpalenie.pl/https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023
https://planujedlugiezycie.pl/
Ulotka rak płuca
Ulotka_rak_płuca.pdf 3.57MB