Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 22-28 stycznia 2024r.
22.01.2024
20 – 28 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Dni te poświęcone są podnoszeniu świadomości na temat raka szyjki macicy i sposobów jego zapobiegania. Powodem występowania raka szyjki macicy w bardzo dużym stopniu jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), jest on jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności kobiet na świecie.
W krajach europejskich diagnozuje się rocznie około 33 000 przypadków raka szyjki macicy. Dane dotyczące Polski są szczególnie niepokojące, gdzie występuje jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. W 2020 roku zanotowano 3 862 nowe przypadki raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie sześć Polek dowiaduje się, że jest chora na raka szyjki macicy, a cztery z nich z tego powodu traci życie.
Zapobieganie
Rak szyjki macicy jest w niemal stu procentach związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony drogą płciową. Skuteczną metodą profilaktyki dla dzieci są szczepienia przeciw temu wirusowi, które są bezpłatne dla dziewcząt i chłopców do ukończenia 18 roku życia. Profilaktyka dorosłych kobiet opiera się przede wszystkim na regularnych badaniach.
Pamiętajmy, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie.
Badania w kierunku raka szyjki macicy
Test na HPV HR to badanie sprawdzające obecność wirusa brodawczaka ludzkiego. Niektóre szczepy HPV są związane z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. Testy na HPV mogą być wykonywane jako część badań przesiewowych lub w połączeniu z innymi testami.
Objawy które powinny zaniepokoić:
- nieprawidłowe krwawienia z pochwy, szczególnie po stosunku płciowym, po menopauzie lub między miesiączkami;
- bóle podbrzusza, bóle w trakcie stosunku seksualnego lub ogólny dyskomfort w okolicach miednicy;
- obecność krwi w moczu, czy ból podczas oddawania moczu
- nietypowa wydzielina z pochwy, zwłaszcza ta o intensywnym zapachu;
- bolesne miesiączki: jeśli występują zmiany w intensywności bólu podczas miesiączkowania, warto to zgłosić podczas wizyty u lekarza;
- zmiany anatomiczne szyjki macicy, które lekarz może wykryć podczas badania ginekologicznego.
Warto pamiętać, że wiele przypadków raka szyjki macicy rozwija się bez wyraźnych objawów, dlatego regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych zmian.
Szczepienie, które chroni przed rakiem
Mamy możliwość zaszczepienia dzieci przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców do ukończenia 18 roku życia. Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek, które dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%.
*Źródło: https://lab-med.pl https://pacjent.gov.pl