W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez tytoniu

13.05.2021

Icon for various uses
Easy resize. All objects is layered.
Vector EPS file and image jpeg full HD.

Światowy Dzień bez tytoniu.

 

Światowy Dzień bez Tytoniu jest obchodzony każdego roku 31 maja. W 1987 roku po rosnącej liczbie ludności uzależnionych od nikotyny, WHO postanowiło zwrócić uwagę na powszechność tego zjawiska, a także na konsekwencje społeczne, ekonomiczne a przede wszystkim zdrowotne. Akcja ta zachęca, aby przez 24h powstrzymać się od jakiejkolwiek konsumpcji tytoniu.

 Na świecie pali papierosy około 1,3 miliarda osób, czyli około 24% dorosłych osób. A co ważniejsze ponad 8 milionów ludzi zmarło w zeszłym roku z powodu biernego (1,2 miliona) i czynnego (7 milionów) palenia. W Polsce 9 milionów obywateli jest uzależnionych od nikotyny. Obecnie panuje niebezpieczny trend wśród ludzi młodych, którzy coraz wcześniej sięgają po pierwszego papierosa w formie tradycyjnej, czy też po e-papierosa.

Nie jest tajemnicą, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Istnieje wiele badań potwierdzających związek przyczynowo-skutkowy między nałogowym paleniem, a rozwojem wielu chorób. Konsekwencją uzależnienia od nikotyny jest większe ryzyko występowania m.in. nowotworu jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, chorób układu krążenia, udaru, chorób układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), przewlekłe zapalenie jelit, osteoporozy, choroby Alzheimera, a także nowotworu szyjki macicy, trzustki i nerek. Co najważniejsze nie ma bezpiecznej dawki nikotyny dla organizmów. Ponadto wpływa również na osłabienie funkcjonowania narządów smaku i węchu, a także pogorszenie wyglądu skóry, zębów i paznokci.  Każda ilość tytoniu wpływa negatywnie na człowieka. Ponadto w papierosach oprócz nikotyny, znajduje się wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych, takich jak: tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, kadm, fenol oraz cyjanowodór.

Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale nagroda za to przewyższa trud tej drogi. Do skutków zaliczyć można m.in. bardziej nawilżoną cerę, lepszą kondycję fizyczną, większą wydajność płuc, bielsze zęby, a także zmniejszenie ryzyka występowania wielu chorób.  Dzień bez Tytoniu zachęca, aby spróbować rzucić palenie papierosów. Warto zacząć od małych kroków i  odstawić palenie na 24h.

 

 Źródło: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco

{"register":{"columns":[]}}