MOVEMBER
17.11.2023
Trwa listopadowa kampania Movember 2023, w Polsce znana bardziej pod nazwą Wąsopad. Nazwa kampanii powstała od angielskich słów moustache – wąs i November – listopad, a jej idea jest bardzo prosta. Przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności i wzbudzenia ciekawości społeczeństwa ale głównie, by zachęcić wszystkich panów do profilaktyki „męskich nowotworów”. Poprzez to wydarzenie solidaryzujemy się z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jądra. Luźna i zarazem zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i niezwykle ważnych tematów. Czas najwyższy przełamać tabu i nieśmiałość.
Najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn jest rak prostaty i stanowi około 20 % wszystkich przypadków nowotworów w tej grupie. Co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. roku życia może zachorować na raka prostaty. Z kolei rak jądra występuje głównie u osób młodych i najwięcej zachorowań odnotowuje się u mężczyzn w wieku 20-44 lat. Choć statystyki brzmią groźnie, wcale takie być nie muszą. Wcześnie wykryty rak prostaty czy nowotwór jądra w większości przypadków jest całkowicie wyleczalny. Dlatego zwracamy uwagę, jak ważne jest samobadanie i regularne badania profilaktyczne, które w przypadku wystąpienia zachorowania pozwolą zdiagnozować go we wczesnym jego stadium.
Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom w wieku 14-35 lat i jest to najbardziej powszechny typ nowotworu wśród mężczyzn występujący przed 40. rokiem życia. Każdy młody mężczyzna po 15. roku życia powinien wykonywać samobadanie jąder, podobnie jak w przypadku kobiet, którym zaleca się regularne samobadanie piersi. Wszelkie nieprawidłowości, czy też zmiany zauważone podczas takiego badania (np. guzki, zmiany napięcia skóry, kształtu czy wielkości narządu) powinny jak najszybciej zostać skonsultowane z urologiem. Kilkuminutowe samobadanie jąder jest prostą i skuteczną metodą wykrywania niepokojących zmian, która w rezultacie może uratować twoje zdrowie, a nawet życie.
W przypadku wielu chorób, w tym raka jądra, prostaty, jelita grubego, cukrzycy czy zakrzepicy, które dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiet na całym świecie, można zapobiec (przynajmniej w 1/3 przypadków), zmieniając styl życia na zdrowszy oraz wykonując regularne badania profilaktyczne.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu przypomina Mieszkańcom naszego powiatu, że zdrowie aż w 50% zależy od nas samych. Przejmij kontrolę i już dziś weź zdrowie w swoje ręce. Na początek spróbuj zdrowo się odżywiać, unikaj siedzącego trybu życia i staraj się być aktywnym. Rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu. Wykonuj regularnie samobadanie jąder i prącia, a przynajmniej raz w roku wykonaj badania kontrolne (morfologia, mocz, lipidogram, USG jamy brzusznej).
Dbanie o zdrowie jest oznaką siły i odpowiedzialności, dlatego każdy, niezależnie od płci powinien zawsze o tym pamiętać.