W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wprowadzanie do obrotu i udostępnianie na rynku produktów kosmetycznych

04.09.2023

Wprowadzanie do obrotu i udostępnianie na rynku produktów kosmetycznych

Wprowadzanie do obrotu  i udostępnianie na rynku produktów kosmetycznych.

W ostatnich latach branża kosmetyczna rozwija się bardzo dynamicznie. Z tego względu pojawia się coraz więcej regulacji prawnych mających na celu ochronę konsumentów poprzez zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa produktów kosmetycznych oraz szczegółowe wskazanie obowiązków leżących po stronie podmiotów objętych regulacją prawa kosmetycznego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu informuje, że głównymi aktami prawnymi obowiązującymi w Polsce w branży kosmetycznej są:

Do regulacji ustawowych, należy przede wszystkim sama definicja  kosmetyku, zgodnie z  którą produkt kosmetyczny oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.

Dla każdego produktu kosmetycznego wprowadzanego do obrotu musi zostać ustanowiona osoba odpowiedzialna, będąca osobą prawną lub fizyczną, z siedzibą na terenie Wspólnoty. Osobą odpowiedzialną może być producent, dystrybutor lub importer.

Producentem jest to „każda osoba fizyczna lub prawna, która wytwarza produkt kosmetyczny lub zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym”.

„Dystrybutor” - każda osoba fizyczna lub prawna w łańcuchu dostaw, niebędąca producentem ani importerem, która udostępnia produkt kosmetyczny na rynku Wspólnoty.
„importer” - osoba fizyczna lub prawna, która ma siedzibę na terenie Wspólnoty i wprowadza do obrotu we Wspólnocie produkt kosmetyczny z kraju trzeciego.
„Udostępnianie na rynku” to każde odpłatne lub nieodpłatne dostarczanie produktu kosmetycznego na rynek Wspólnoty do celów dystrybucji, konsumpcji lub stosowania, w ramach działalności handlowej. „Wprowadzenie do obrotu” to udostępnienie produktu kosmetycznego na rynku Wspólnoty po raz pierwszy.

Osoba odpowiedzialna przed wprowadzeniem produktu kosmetycznego do obrotu zapewnia jego zgodność z przepisami rozporządzenia 1223/2009/WE, w tym:

  • zapewnienia, że produkt jest bezpieczny oraz że przeprowadzono ocenę bezpieczeństwa produktu
  • zapewnienia skład produktu zgodny z aktualnymi ograniczeniami (załączniki II-VI),
  • zapewnia skompletowanie dokumentacji produktu, w tym sporządzenie raportu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego zgodnie z załącznikiem I rozporządzenia,
  • zapewnia, że produkt wytwarzany jest zgodnie z zasadami GMP (norma ISO 22716)
  • zgłoszenie produktu kosmetycznego do europejskiej bazy internetowej – Cosmetic Products Notification Portal (CPNP) 
  • zapewnia prawidłowe oznakowanie produktu kosmetycznego, w tym w języku obowiązującym w danym kraju,
  • zapewnia prawdziwość i rzetelność deklarowanych właściwości produktu 
  • zapewnia publiczny dostęp do informacji o składzie produktu i przypadkach działań niepożądanych
  • zgłasza odpowiednim organom informacje o ciężkich działaniach niepożądanych wywołanych użyciem produktów kosmetycznych

Wprowadzenie do obrotu i udostępnianie na rynku  produktów kosmetycznych niespełniających wymogów zawartych w rozporządzeniu 1223/2009/WE podlega karom pieniężnym regulowanych ustawą o produktach kosmetycznych (Dz. U. 2018 poz. 2227)

PSSE OLKUSZ

 

{"register":{"columns":[]}}