W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 24.04–30.04

W dniach 24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Długie życie dla wszystkich”. Celem jest podkreślenie znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co w efekcie przyczyni się do długiego i zdrowego życia.

Europejski tydzień szczepień

W dniach 24-30.04.2022r trwa Europejski tydzień Szczepień. W tym roku inicjatywa zrzesza partnerów i współpracowników Europejskiego Regionu WHO, po to by podkreślić znaczenie szczepień w ochronie osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Dodatkowo inicjatywa ta ma na celu przypomnienie również o historycznym wpływie szczepionek na ograniczenie chorób zakaźnych i ich występowanie. Europejski Tydzień Szczepień w sposób szczególny ma podkreślić jak ważna jest dostępność do szczepień dla ludzi w każdym wieku. Jak wiele udało się już osiągnąć dzięki zastosowaniu tej metody, wiemy doskonale przypominając sobie historię zapomnianych już dzisiaj chorób jak ospa prawdziwa, polio czy bardziej znane młodemu pokoleniu, znacznie zredukowane w dzisiejszych czasach, odra czy różyczka.

Logo

Jak ważne są szczepienia dla zatrzymania rozprzestrzeniania chorób doskonale pokazały nam ostatnie lata. Pamiętamy jak szybko rozprzestrzeniał się COVID-19 zanim doczekaliśmy się szczepionki, jak znacząco potrafił obciążyć możliwości opieki medycznej na wszystkich kontynentach. WHO podkreśla, że powinniśmy czuć się odpowiedzialni jednostkowo i społecznie pamiętając o korzyściach płynących z zahamowania rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. Szczególnie pamiętać należy o uzupełnieniu kalendarza szczepień obowiązkowych u dzieci jeśli doszło do pominięcia którejś z dawek w czasie pandemii koronawirusa. Podkreślić należy także , że wiedzę dotycząca zapobiegania chorobom należy czerpać z wiarygodnych medycznych źródeł.

Ostatecznym celem Tygodnia Szczepień jest ochrona większej liczby osób przed chorobami, na które istnieją skuteczne szczepionki. Pandemia dosadnie pokazała jakie konsekwencje niesie za sobą brak szczepień rzutując na nasze codzienne życie i gospodarkę.

 

Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022

Szczepienie to mocny fundament długowieczności i życia w zdrowiu.

#Długieżyciedlawszystkich #LongLifeforAll

  • Długie życie dla wszystkich to nie obietnica, to ambicja. Ponieważ każdy zasługuje na szansę na satysfakcjonujące życie.
  • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
  • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
  • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
  • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
  • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
  • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
  • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.

Europejski Region WHO:

  • utrzymuje status obszaru wolnego od poliomyelitis od 2002 roku,
  • 29 z 53 krajów regionu wyeliminowało endemiczne rozprzestrzenianie się zarówno odry, jak i różyczki,
  • od wczesnych lat dziewięćdziesiątych nie zgłaszano ognisk błonicy,
  • ponad 600 milionów osób w Regionie Europejskim zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, ratując w ten sposób niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Z badania WHO/Europa i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że 470 000 istnień ludzkich zostało uratowanych w grupie osób w wieku 60 lat i starszych w ciągu pierwszych 11 miesięcy prowadzania programu szczepień przeciw COVID-19 w 33 krajach Europejskiego Regionu WHO,
  • podczas pandemii w niektórych krajach europejskich spadł wskaźnik zaszczepienia dzieci. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać zgodnie z obowiązującym Kalendarzem Szczepień, niezrealizowane lub odwlekane w czasie pandemii szczepienia ochronne, aby zapobiec pojawianiu się ognisk niebezpiecznych chorób zakaźnych,
  • uchodźcy powinni mieć dostęp do niezbędnych szczepień ochronnych, aby chronić się przed chorobami, które mogą pojawiać się w miejscu ich pobytu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}