W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Higiena Dzieci i Młodzieży i Promocji Zdrowia

Zadania Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży i Promocji Zdrowia

a) w zakresie higieny dzieci i młodzieży:

  1. Kontrola przestrzegania przepisów sanitarno – higienicznych oraz  sprawowanie nadzoru nad warunkami higieniczno – sanitarnymi w placówkach oświatowo-wychowawczych (przedszkola, szkoły), opiekuńczych (żłobki, domy dziecka), szkołach wyższych, w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży.
  2. Nadzór nad przestrzeganiem wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych, szkołach wyższych, w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży.
  3. Wydawanie opinii na temat warunków sanitarno-higienicznych i technicznych obiektów przeznaczonych na prowadzenie placówek opiekuńczych, oświatowo-wychowawczych i edukacyjnych.
  4. Prowadzenie postępowania administracyjnego związanego ze sprawowaniem nadzoru nad warunkami higieniczno – sanitarnymi w placówkach oświatowo - wychowawczych, opiekuńczych, szkołach wyższych, w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży.
  5. Współpraca z organami prowadzącymi placówki oświatowo-wychowawcze i innymi jednostkami organizacyjnymi, w zakresie poprawy warunków zdrowotnych, procesów nauczania i wychowania mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
  6. Przyjmowanie i rozpatrywanie skarg i interwencji dotyczących działalności placówek \
Na opisaną w punkcie 1 kontrolę składa się:
  • ocena dostosowania mebli edukacyjnych do wzrostu uczniów / przedszkolaków,
  • higieniczna ocena rozkładów zajęć lekcyjnych w szkołach,
  • ocena warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych w szkołach
  • ocena realizacji wymogów w zakresie stosowania niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych w pracowniach, klasopracowniach, laboratoriach,
  • ocena warunków do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w placówkach nauczania i wychowania oraz ocena infrastruktury do prowadzenia zajęć WF,
  • egzekwowanie zakazu palenia tytoniu w placówkach oświatowo-wychowawczych
  • ocena zakresu opieki medycznej oraz  przegląd gabinetów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami
  • ocena przygotowania szkół do nowego roku szkolnego;

b) w zakresie promocji zdrowia:

Zadania sekcji wynikają z Ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, założeń Narodowego Programu Zdrowia, wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, sytuacji epidemiologicznej oraz potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa mazowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem  miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego. Polegają na inicjowaniu, organizowaniu, prowadzeniu, koordynowaniu i nadzorowaniu działalności oświatowo - zdrowotnej w celu kształtowania odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych społeczeństwa, oraz na wykształcaniu wśród mieszkańców dbałości o własne zdrowie.

Promocja Zdrowia realizuje wiele różnorodnych zadań zmierzających do ochrony i umacniania zdrowia skierowanych do różnych grup odbiorców: do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów wszystkich typów szkół, ich rodziców i opiekunów oraz ogółu społeczeństwa.
Wszystkie nasze działania mają na celu przekazanie informacji o tym, jak chronić i umacniać zdrowie swoje i swoich bliskich.
Do głównych zadań należą:

  • realizacja programów prozdrowotnych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym,
  • prowadzenie kampanii społecznych, akcji i imprez prozdrowotnych,
  • organizacja szkoleń, konferencji i narad,
  • współpraca z wieloma instytucjami i organizacjami w zakresie zdrowia publicznego, w tym z: placówkami oświatowo – wychowawczymi, zakładami opieki zdrowotnej, samorządem lokalnym, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi oraz środkami masowego przekazu.
  • udzielanie porad metodycznych i merytorycznych,
  • opracowywanie  i udostępnianie materiałów edukacyjno – informacyjnych.

Jesteśmy dobrym i sprawdzonym partnerem, współpracujemy z jednostkami samorządowymi; starostwem powiatowym, urzędami miast i gmin, instytutami naukowo-badawczymi: Instytutem Żywności i Żywienia, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny, których opracowania wykorzystujemy w swoich działaniach.

{"register":{"columns":[]}}