W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny wypoczynek letni 2023

23.06.2023

Bwl2023

Wypoczynek letni 2023

Z dniem zakończenia roku  szkolnego rozpoczynają się wakacje, w związku z powyższym zachęcamy organizatorów oraz rodziców/ opiekunów prawnych do zapoznania się z przygotowanymi wskazówkami dotyczącymi organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.

O czym należy pamiętać!

Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

Rodzic przed wyborem turnusu może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod linkiem www.wypoczynek.mein.gov.pl .

Znajdują się w niej wszystkie oficjalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dodatkowo ze zgłoszenia uzyskamy informację o ilości uczestników czy ramowym programie i rodzaju zajęć realizowanych podczas wypoczynku.

Bezpieczna opieka

Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą.

Zasady organizacji wypoczynku

Organizacja oraz nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie w ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022r. poz. 2230) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452 z późn. zm.).

Ww. przepisy obowiązują wszystkich organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

  • sprawowanie nadzoru  nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji;
  • współpraca z organizatorami/kierownikami placówek w celu zapewnienia uczestnikom zdrowych i bezpiecznych warunków wypoczynku poprzez konsultacje, udzielanie informacji i opinii, zapoznanie z obowiązującymi przepisami prawnymi;
  • edukacja uczestników, kadry pedagogicznej i obsługi w zakresie m. in. zasad racjonalnego żywienia, przestrzegania zasad higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i wypadkom.

Inspekcja Sanitarna prowadząc nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji ocenia

  • warunki mieszkalne oraz sanitarne
  • żywienie uczestników wypoczynku
  • możliwość korzystania z kąpielisk
  • wyposażenie techniczne obiektu
  • sposób gromadzenia odpadów stałych
  • teren placówki
  • program zajęć dla uczestników
  • zapewnienie opieki medycznej
  • przestrzeganie zakazu palenia.

W trakcie kontroli sanitarnych w placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży zwraca się szczególną uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników wypoczynku, przestrzeganie podstawowych zasad higieny, bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu oraz jego wyposażenia oraz wprowadzenie rozwiązań wynikających z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.

W trosce o zapewnienie właściwych warunków sanitarnych na obozach pod namiotami Główny Inspektor Sanitarny opracował „Instrukcję w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami", https://www.gov.pl/web/gis/aktualizacja-instrukcji-w-sprawie-wymagan-higieniczno-sanitarnych-dla-stacjonarnych-obozow-pod-namiotami

Informacje dotyczące organizacji wypoczynków dla dzieci i młodzieży znajdują się  także na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, które opracowało „Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2022/2023” https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2

Materiały

1. Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno- sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Instrukcja​_w​_sprawie​_wymagań​_higieniczno-sanitarnych​_dla​_stacjonarnych​_obozów​_pod​_namiotami​_2023.pdf 0.54MB
2. „Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2022/2023” MEiN
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2022-2023​_-​_lato​_(3).pdf 4.12MB
3. Ulotka – patent na bezpieczne wakacje
ulotka​_Patent​_na​_bezpieczne​_wakacje.pdf 0.20MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}