W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FONOHOLIZM - Uzależnienie XXI wieku

09.12.2024

pobrane09122024

Uzależnienie od telefonu (smartfonu) należy do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska w ostatnich latach, fonoholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.  Bywa on także postrzegany jako jedna z postaci  uzależnienia od technologii cyfrowych lub od treści przekazywanych przez takie urządzenia.

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go codziennie do wykonywania połączeń, pisania wiadomości tekstowych, przeglądania stron internetowych czy portali społecznościowych, robienia zdjęć, słuchania muzyki, oglądania filmów, a nawet grania w gry online. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego i sięgają po niego nawet kilkadziesiąt razy na dzień. Zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się. Największą grupą ryzyka są dzieci oraz młodzież, choć uzależnienie od telefonu dotyka także dorosłych.

Korzystanie z telefonu samo w sobie nie jest niczym złym, problem pojawia się, kiedy niemożność skorzystania z telefonu wywołuje frustrację i negatywne emocje. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uzależnieni od rozmów telefonicznych, wysyłania wiadomości tekstowych, gier mobilnych, czy od samego faktu posiadania telefonu, fonoholizm staje się przyczyną wielu problemów wywołując negatywne skutki fizyczne, psychiczne oraz społeczne.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z nałogiem jest ograniczenie używania telefonu i ponowne nauczenie się kontrolowania własnego życia. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie grafiku korzystania z telefonu oraz stopniowe wprowadzanie innych aktywności wypełniających nasz czas.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}