W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania HIV/AIDS "Jedyny taki test"

25.11.2022

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Jedyny taki test” (#jedynytakitest), której celem jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV. Kampania trwa od 16 listopada 2022 r. do 02 grudnia 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem przypadającego w dniach 21-28 listopada Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT) oraz obchodzonego 01 grudnia Światowego Dnia AIDS.

zdjęcie_na_strone_internetową25112022

Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne.  Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną  miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. Mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać  HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

Kampania społeczna koncentruje się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte we wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia.  Ma ona na celu przekonać społeczeństwo, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie. Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.

Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki. Często wypieramy ze świadomości zachowanie ryzykowne, jakie wcześniej podjęliśmy, albo nie mamy świadomości lub bagatelizujemy fakt, że nasze zachowanie mogło wiązać się z ryzykiem.   

Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.

W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

W ramach kampanii społecznej #jedynytakitest prowadzone są szeroko zakrojone działania edukacyjne, których celem jest  nie tylko zachęcenie do testowania w kierunku HIV, lecz także obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa. Krajowe Centrum ds. AIDS,  w  krótkim filmiku opracowanym na potrzeby kampanii,  pokazuje w prosty, graficzny sposób, na czym polega test i wyjaśnia, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotować, a  wynik testu możliwy jest do odebrania już po 30 minutach.

Kampania ma na celu przekonanie Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie.

 Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się  z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.

 

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: jedynytakitest.aids.gov.pl lub pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: 22 331 77 66.

 

 

 

Załączniki:

  1. Prawdopodobnie jedyny taki test, którego nie wykonałaś – ulotka a;
  2. Prawdopodobnie jedyny taki test, którego nie wykonałaś – ulotka b.

 

Źródło: Krajowego Centrum ds. AIDS, Ministerstwo Zdrowia

Materiały

Informacja prasowa
Informacja​_prasowa.pdf 0.20MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}