W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różowy Październik Miesiąc Świadomości Raka Piersi

10.10.2023

Program_Profilaktyki_Raka_Piersi

Rak piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór wśród kobiet zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rokowanie i wyniki leczenia zależą od stopnia jego zaawansowania, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli regularne samobadanie piersi oraz badania USG i mammograficzne, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Nowoczesne metody leczenia raka piersi przynoszą coraz lepsze skutki. Wczesne wykrycie raka piersi daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Nawet w bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju raka można dopasować kurację, tak aby zapewnić pacjentce maksymalny komfort życia i zachowanie aktywności.

Październik jest miesiącem świadomości nowotworów piersi.

Każdego roku 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Święto ustanowione zostało przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi, jego celem jest promocja badań profilaktycznych, a także dostarczanie rzetelnych informacji dotyczących nowotworów piersi.

Program profilaktyki raka piersi

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:

  • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym
  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Co Cię czeka w ramach programu?

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu jest mammografia.

  • Jeżeli Twój wynik będzie prawidłowy, dostaniesz zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.
  • Jeżeli Twój wynik badania będzie prawidłowy, ale współistnieją czynniki ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – matka, siostra lub córka oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci Ci ponowne badanie za 12 miesięcy.
  • Jeżeli Twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zostaniesz skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś - to dobry moment, aby wykonać badania profilaktyczne!

 

Materiały

Ulotka​_Co​_to​_jest​_rak​_piersi
Ulotka​_Co​_to​_jest​_rak​_piersi.pdf 1.21MB
Ulotka​_Zdrowe​_piersi​_są​_OK
Ulotka​_Zdrowe​_piersi​_są​_OK.png 0.69MB
Ulotka​_Samobadanie​_piersi
Ulotka​_Samobadanie​_piersi.jpg 0.46MB
{"register":{"columns":[]}}