Światowy Dzień Bez Tytoniu
Światowy Dzień Bez Tytoniu
Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku z powodu rosnącej liczby osób uzależnionych od papierosów, które są jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko chorób nowotworowych. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła.
Epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rocznie ponad 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego używania tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie.
Używanie tytoniu przyczynia się do ubóstwa poprzez przekierowanie wydatków gospodarstw domowych na podstawowe potrzeby, takie jak żywność i schronienie. Koszty ekonomiczne używania tytoniu są znaczne i obejmują znaczne koszty opieki zdrowotnej w leczeniu chorób spowodowanych używaniem tytoniu, a także utracony kapitał ludzki wynikający z chorobowości i umieralności związanych z tytoniem. Nikotyna podnosi ciśnienie, doprowadza do wzrostu tętna, a ponieważ metabolizowana jest przede wszystkim w wątrobie, to obciąża również ten organ.
Dlatego tak ważna jest promocja zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu, motywowanie do odpowiedzialnych wyborów związanych z własnym zdrowiem i zdrowiem bliskich osób, promocja alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz kształtowanie postaw asertywnych szczególnie wśród młodych ludzi.